Citat:
Ursprungligen postat av
guestt
Vad jag inte förstår varför T@leb kom till Tyskland från frös a början år 2006 och sedan år 2016 så blev han sedd som flykting. Jag tror att om man hade skött sitt jobb ordentligt på Invandrarverket så borde han inte fått stanna i landet alls. Det finns många säkra länder man kan söka skydd hos innan man kommer hit till Tyskland eller till oss för den delen. Många syrier har kommit hit och många har tyvärr fått svenskt medborgarskap och kan inte utvisas vid brott. När det gäller T@leb så är det bara hoppas han utvisas till Saudiarabien vid fällande dom.
Det låter konstigt om att han skulle vara saudier och anses som en flykting ?
Taleb kunde begära ett helt vanligt arbetsvisum, PUT och medborgarskap i Tyskland efter så lång tid i landet.
Påståendet om att hen ansökt om asyl verkar varit tagit helt ur luften.
Då år 2006 var det inget problem att söka arbetsvisum, hen hade ju
studieplats och/eller jobb, eller hur ?
Så brukar nämligen de flesta välutbildade saudier göra när de är klara med sin utbildning i utlandet.
Det är helt onödigt att genomgå en asylprocess då de inte får arbeta eller ens ta mindre lån.
Citat:
Ursprungligen postat av
HejaFinland
Tyska polisen samlar ihop alla muslimer de ser, kommer vara svårare att vara Hamas-demonstrant där nu. Färdiglekt för palestinierna; hoppas de griper Greta också.
https://x.com/DABoooomB/status/1870552440107368872
Samma som i Italien. Den senaste veckan har propalestinska supportrar brutit sig in i tex stängda skolor och förskolor som de sedan har ockuperat. Och i många fall har också svinat ner där.
Några av dessa skolor har också stuckits i brand.
De har också lyckats ockupera en hel del offentliga byggnader, och trashat dem också.
Italienska polisen har haft en hektisk vecka att bunta ihop dem.
Italienska medier skriver också intressant nog att supportrarna knappast saknar ekonomiska
resurser, utan har rätt bra med pengar i själva verket. De reser ibland i dyra hyrda husbilar och
som hyrts i förväg av bulvaner på lång tid.
När de anlänt till protestplatsen stannar de ett par dagar i husbilen.
Sedan drar föraren iväg och hämtar en ny last aktivister.
Det är långa sträckor som aktivisterna färdas på.
Nästan nya kläder har de också.
Genom att färdas i husbilar och i vanliga bilar undviker de då också övervakningskamerorna på tågen och tågstationerna.
Lite annorlunda att bo i en husbil mot när de har befunnit sig på sitt mål ett tag, att de lever till slut nästan som i en svinstia där.
Italienska polisen genomsöker nu nämligen många av dessa bilar med misstänkta aktivister i, och naturligtvis hittas narkotika och ibland större summor kontanter.
Och att de inte har vettiga förklaringar till varifrån narkotikan och
pengarna kommer heller ?