Citat:
Ursprungligen postat av
Smarree88
Jag jämför med kedjor som Max, Donken, Frasses och Pizzerior.
Nä, har inte ätit på så många andra tapas restauranger.
Pinchos är bäst för att:
+ Coolt beställa i mobil appen.
+ Man får mycket bonus så man senare får riktigt bra rabatt.
+ Mysiga Restauranger.
+ Massor av olika spännande Tapas att välja mellan.
+ Dom byter regelbundet ut rätterna med några nya.
+ Enkel meny på Svenska så man förstår vad det är.
+ Popcorn ingår.
+ ÖL!
Jag har egentligen inget emot att beställa i en app eller en självbetjäningsautomat. Det funkar på snabbmatsrestauranger. Men jag tycker inte det är coolt att beställa i en app. Pinchos är väl mer restaurangkedja, och då vill jag gärna ha bordsservering och serveringspersonal. Inte beställa i en app, och hämta mat och dryck själv.
Jag gillar popcorn, men vill inte gärna ha det i samband med att jag äter mat. Det är säkert roligare för barn.
1 krona motsvarar en poäng, och man behöver 300 poäng för att få en gratis tapas. Man kan inte använda sig av gratis tapas samma dag som man har tjänat ihop tillräckligt med poäng heller. Så det passar väl bäst om man äter där regelbundet. Det är kul om det uppskattas av andra, men det är inget som passar mig. Finns det andra bra rabatter? Det är mest gratis tapas som nämns för The
Har ingen koll på Frasses. Men McDonalds, Max, Burger King och Sibylla har regelbundet nyheter och kampanjer när det gäller menyn. Även andra kedjor har det, samt restauranger som inte är en del av någon kedja. Så det är väl inget som gör Pinchos bättre än andra ställen.
Menyer är i regel enkla. Samt på svenska. I alla fall på de ställen som du väljer att jämföra med.
Matmässigt så tycker jag att det finns andra ställen som serverar bättre tapas. I regel är det vanliga restauranger med spansk inriktning. Brukar vara dyrare, men bättre kvalitet och betydligt godare. Det var därför jag undrade vad du jämförde med.
Miljön. Där kan jag åtminstone tycka att det är trevligare på Pinchos än på tex en vanlig pizzeria eller McDonalds, Max, något gatukök eller liknande. Även om det finns mysigare ställen.