Citat:
Ursprungligen postat av
BlackRockInc
De bekräftar även att Matilda Djerf har en egen toalett för att hon ska hålla sig frisk, men skriver också att det inte är rimligt att en anställd ska tvingas städa den.
Snacka om att skjuta sig själva i foten. Så det de medger är problematiskt är att de inte använde en städerska för att få rent toaletten. Det är alltså
inte problematiskt att en simpel felkissning på Djerf m. entourages premiumtoalett får henne att bete sig som om pesten plötsligt härjar där inne. Som om hennes anställda är smutsiga djur som för vidare apkoppor från kollektivtrafiken.
Mig veterligen blir man i regel inte sjuk av en delad jobbtoalett, och om man nu skulle bli det så framstår det väl ändå lite skevt att man vill utsätta sina egna anställda för detta?