Citat:
Ursprungligen postat av
HepCat-X
Kiev vill helst av allt nita Krim-bron vid Kertj pga det mediala värde man skule kunna krama ur ett sådant angrepp - det militära värdet av en sådan träff vore däremot lågt - men den ligger utom räckhåll för deras nuvarande robotar (även ATACMS) och är dessutom väl bevakad av Ryssland.
Ukraina är på väg att definitivt förlora den här fajten och inom ett par månader kommer det att bli än mer tydligt.

Sådär har ni sagt sedan dag ett. Först hette det att det kommer ta tre dagar, sen att det skulle ta en vecka, sen att det skulle taxen månad och nu kommer Ukraina förlora om några månader... Jag minns speciellt för ett år sen när alla ni Putinrunkare var helt till er av lyckorop över att Joakim Paasikivi sagt att Ukraina överskattats tidigare. Då skulle Ukraina falla inom några veckor! Nu har det gått över ett år och inte ett skit har hänt. Men i er iver försöker ni numera också hävda att Ryssland redan vunnit, men trots detta fortsätter ni hävda att Ryssland avancerar! Om man vunnit ett krig finns det ingenting som heter "avancemang" eftersom kriget då är över. På samma sätt finns det ingenting som heter fortsätta sitt offensiva spel när en fotbollsmatch är vunnen!
Ni Putinrunkare är knappast kända för att ha någon skam i kroppen, men helt ärligt nu: Skäms inte ni för att ni konstant har fel?