Citat:
Ursprungligen postat av
Offervilja
Jag kommer inte ihåg i vilka avsnitt, men Pär-Ingrid Öberg har vid flera tillfällen sagt att han tycker att Ingrid är bra. Senast var nog bara för något år sedan. Jag vill inte leva längre. Tror jag måste åka in på psyket, för jag vågar inte vara själv. Sämre än så här har jag aldrig mått.
Vad är logiken i att befästa Pär ihop med Ingrid så till den grad att du försöker ge honom ett öknamn medans Det Fria Sverige har haft henne som Vice ordförande,
Dom har haft henne som ordförande haft henne på press konferanser, möten säkerligen dagligen pratat med henne i flera år medans har ens Öberg träffat henne överhuvudtaget och om han hens har det är det ens mer än 1-2 gånger vid kanske almedalen eller något liknande. ja han har pratat med henne i poddar ett par gånger men det är så extremt ologiskt att påstå att Pär i princip älskar henne pga det.
Pär är gift sedan bra många år med en mycket vettig kvinna och dom har barn tillsammans tror nog att han älskar dom mer pga att han älskar inte Ingrid överhuvudtaget.
Det är väldigt tråkigt att du mår dåligt, vi lever i en svår tid på många sätt och många mår dåligt.
Jag tror du behöver fokusera din energi på ditt eget välmående först och främst och lägga mindre tid på internetforum. det är lätt att bli manisk och må dåligt online. Gör något radikalt, ta en långprommenad och lyssna på någon ny musik, se över din kost. bryt något dåligt mönster eller gör något bättre i ditt liv som inte är bra. små steg med förändringar skapar en helhet som är bra. låt det vara byta gardiner, möblera om, börja drick en smootie istället för alkohol. titta på djurdokumentärer. ge dig tusan på och att lära dig texten till en sång. ladda ner någon talbok och lyssna på när du tar en promenad.. lägg tid på att söka information för att må bättre. och framför allt sök hjälp av någon professionell om du mår så pass dåligt som du beskriver. jag må störa mig på (vissa) saker du skriver men hoppas ändå du får en bra dag och tar nya steg för att må ännu bättre redan i morgon