Citat:
Ursprungligen postat av
robiniskogen
15k turk jihadister på jeeps har ingen chans mot en arme på 200k med flygvapen. Detta var en intern coup, den saken är klar.
Tror du gravt överskattar motivationen och stridsvärdet på den Syriska armen. Det är ju naturligtvis inga 200000 man, och ännu färre kan ha setts på som lojala trupper. Hade man varit så överlägsen hade man ju rensat upp och tagit tillbaka allt område från rebellerna för länge sedan istället för att lägga mer kraft på att smuggla captagon via Libanon.
De få som var stridsdugliga var helt beroende av Iranier, Hizbollah och Ryskt flygvapen. Inte minst avlönades de från Iran, sporadiskt som det verkar.
Tveksamt om SAA ens har några plan som fortfarande kan lyfta på grund av bristande underhåll.
Som någon skrev, Syrien har varit utfryst i 10 år nu och det med betydligt större framgång än mot Ryssland, de har inte råd att hålla sig med en stor armè.
För övrigt var det inte bara 15k skrikande skägg som anföll, utan man har också välutrustade och vältränade specialstyrkor med moderna dronförmågor. Tro fan Assads dåligt motiverade "bonde-armè" lägger benen på ryggen, speciellt när en god del befäl antagligen fått fickorna fulla med turkiska lira på förhand.