Citat:
Ursprungligen postat av
Zurfarn08
Nån som vet vad det blir för straff för sexuellt ofredande av minderårig?
bör väl vara detta lagrum
Citat:
10 § Den som, i annat fall än som avses förut i detta kapitel, sexuellt berör ett barn under femton år eller förmår barnet att företa eller medverka i någon handling med sexuell innebörd, döms för sexuellt ofredande mot barn till fängelse i högst två år. Detsamma gäller den som begår en gärning enligt andra stycket mot ett barn under femton år.
[S2]Den som, i annat fall än som avses förut i detta kapitel, blottar sig för någon annan på ett sätt som är ägnat att väcka obehag eller annars genom ord eller handlande ofredar en person på ett sätt som är ägnat att kränka personens sexuella integritet döms för sexuellt ofredande till böter eller fängelse i högst två år.
max två år, men det bör väl ligga nånstans i den övre skalan när de är så nära inpå som det blir på ett tåg i alla fall.