Citat:
Ursprungligen postat av
Friindivid
Hej gubben! Vad är en "ny iteration" för något? Ett hemsnickrat svengelskt uttryck? I övrigt bekräftar du vad jag skriver om AfS, samtidigt som du beskriver nationalsocialism i raljerande dager, som det är "heder att lägga ner", alltmedan du håller Säpo, ADL och Expo utanför och därtill försvarar Expos intresse.
Jobbar du för Expo, expertgubben?
Här förklaras vad iteration är, från Svenska akademins ordbok.
https://svenska.se/saob/?id=I_1071-0263.Jhug
Ja, många tycker att det finns en heder i att lägga ner efter ett bombfiasko eftersom man förstått att det man håller på med inte fungerar och aldrig kommer att ge några resultat. Så tänker inte Kasslern och Skalle-Per. Ett skäl, kanske det enda skälet, är att de båda fortfarande suger ut lön. Det fanns inte pengar nog för att suga ut löner från SvP-medlemmarna.
Jag vet inte hur du fått för dig att Säpo, ADL och Expo har med SvP:s brakfiasko att göra. Förklara gärna det. Jag är uppriktigt intresserad.
Försvarar Expos intresse? SvP var ett gäng nazistgubbar, alltså är Expo intresserade. Det är ett faktum, inte ett försvar.
Var så god och läs.
https://expo.se/tag/svenskarnas-parti/