2024-12-02, 15:29
  #229
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sista-mohikanen
Lär väl komma fram om han kört väldigt mycket fortare än 110. De första på plats bör isf vara omkörda av honom tidigare.

Sen vad som gått fel i räddningstjänstens agerande återstår att se.

Det är oehörda krafter om en bil voltar och även om barn sitter bältade så satt dom kanske med tjocka jackor, då hjälper inte bältet för det blir mycket luft emellan.

Frågan är väl inte huruvida han kört fortare än 110, utan om han anpassade sin hastighet till situationen, och det vet vi ju svaret på, eller hur?
Citera
2024-12-02, 15:29
  #230
Avslutad
Stackars barn med sådan farsa.
Jag gissar på den klassiska inbillningen att vinterdäck gör att det, oavsett väglag, är som en torr sommardag.
Förvånansvärt många som lider av den vanföreställningen.
Citera
2024-12-02, 15:30
  #231
Medlem
Jag körde på angränsade väg vid samma tidpunkt. De var så halt så att man ej kunde gå utanför bilen.

De småregnade och frös sedan på det.

Just på platsen för olyckan så är där extremt halt, jag tror många av oss minns stillastående bilarna på E22an förra året i snökaoset? Det är på samma sträcka. Likaså hände vid senaste snöfallet för någon vecka sedan. Långa köer pga under måttligt väglag.
Citera
2024-12-02, 15:33
  #232
Medlem
Fartarallts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CalzoneItalia
Jag har själv varit med och voltat med en bil för många år sen men det var på sommaren och vi hamnade till slut i diket. Ingen flög ur bilen .

Titta på "arabic drifting" på Youtube, araber gillar inte bälten och när dom voltar i hög fart flyger dom som champagnekorkar genom rutorna.
Citera
2024-12-02, 15:36
  #233
Medlem
Var det https://www.merinfo.se/person/Kristianstad/Fadi-El-Achram-1974/br41a-33gj0 ?
Citera
2024-12-02, 15:38
  #234
Medlem
Mazeppas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bevisatsmartast
Nix.
Det är bådas uppdrag stanna kvar. Men om räddning får nytt larm så stannar polisen kvar.
Vid singelolyckor stannar alltid räddningen kvar samt den ena rökdykaren med släckaren framme ifall lågorna slår upp igen

Att kropparna missade var oerhört slarv och det verkade ju som även räddningstjänsten a chef i krstd höll med om det.
Räddnings krstd är huvudstationen men troligen Tollarp som åkte ut först på det och troligen även dem som stannade kvar ... Fast de nu enligt artikeln ej stannade kvar utan bärgaren fick ringa dit dem igen.

Ni kan skylla på babbe och däck. Dock lite osmakligt då vi inget vet. Det hi vet är att räddningen inte genomsökte bilen och omgivningen. Det är grovt tjänstefel.


När räddningsinsatsen är över så övergår ansvaret till polisen.
Räddningstjänsten stannar sällan kvar oavsett händelse.
Citera
2024-12-02, 15:39
  #235
Medlem
Vit-Brandbils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av E.M.S.I.
Tyvärr är det väldigt vanligt att svenska rekommendationer om Bilbarnstolar (bakåtvänd till minst 5 år) ignoreras. Ser dagligen förskolebarn i 2-3 års ålder åka på kudden, eller inte bältad alls utanför skolor och förskolor. En liten fundering. De körde sent på kvällen. Kan det vara så att de helt sonika lät barnen ligga ner i baksätet och sova obältade? Hur orimligt korkat det än låter?

Ingen omöjlighet att det kan vara så.
När jag var liten på 70-talet låg man uppe i bakfönstret i vår volvo 242, inget konstigt med det men nu skulle man aldrig göra något liknande.
Lagen om att personer i baksätet skulle vara bältade infördes -86 och gällde då endast barn över 15 år. Att alla sen skulle vara bältade kom -88.

Invandrare är inte lika noggranna med detta skulle jag säga ens nu 2024.
Citera
2024-12-02, 15:42
  #236
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Komediklubben
Bilen hade fyrhjulsdrift så den ska gå dit bilen styrs vid gaspådrag. Troligen fått panik och bromsat.

Säkert så.
Finns ingen förare, utom de som har det i ryggmärgen, som börjar gasa när bilen är på väg åt fel håll.

Det är helt rätt att göra så, men 99,9% av Sveriges förare släpper gasen när det börjar sladda och möjligen också panikbromsar, vilket gör att bär av... obönhörligen.
Citera
2024-12-02, 15:45
  #237
Medlem
CalzoneItalias avatar
Det heter ju räddningstjänsten av en anledning . Att dom skall i den mån det går försöka rädda människor som är vid liv . Inte leta efter döda människor .

Det är väl isåfall polisens uppgift?
Citera
2024-12-02, 15:49
  #238
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Perpersan
Säkert så.
Finns ingen förare, utom de som har det i ryggmärgen, som börjar gasa när bilen är på väg åt fel håll.

Det är helt rätt att göra så, men 99,9% av Sveriges förare släpper gasen när det börjar sladda och möjligen också panikbromsar, vilket gör att bär av... obönhörligen.
Fungerar på bakhjulsdriven bil. De flesta är framhjulsdrivna..
Citera
2024-12-02, 15:50
  #239
Medlem
Musta-Pekkas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PaulRonge
Var det https://www.merinfo.se/person/Kristianstad/Fadi-El-Achram-1974/br41a-33gj0 ?
Nej.
https://www.ratsit.se/19870103-Melad_Abdulaal_Kristianstad/H7qqDt56pcj03J-ccOgxbBHj11P6IdSBymEFWrTW8ps
Citera
2024-12-02, 16:00
  #240
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kattaskallar
Föraren orsakar TRE människors död genom att köra som en idiot.
Sannolikheten för att föraren, Mel*d *bdul**l, också är en idiot är definitivt inte försumbar.
Står fast vid att jag hoppas att han är fadern till de omkomna barnen.
Är det klarlagt att det var han som körde då?
Eller gissar du för att det passar ditt narrativ?


EDIT. Namn maskat.
* = A
/Mod
__________________
Senast redigerad av Hobbybonde 2024-12-02 kl. 17:32.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in