Citat:
Ursprungligen postat av
Dalulven
Nej, det kan man inte. Syftet med fotokonfrontationen var att reda ut vem mannen i ljus rock var. Han som kom fram till bilen och pratade mycket. Holmér och andra trodde att detta var SE.
Att detta var syftet framgår i ämnesraden på dokumentet: Uppföljning av SE.
JA beskrev samme man en gång till, alltså JÅS, men pekade av någon anledning, med tvekan, ut SE.
Det tar knappast 39 år att förstå detta, nu när vi har tillgång till ljudfiler från Palmerummet.
Visserligen överlevde misstaget in i Ströms PM, men det finns ingen anledning till att det existerar nu.
Utredningen har haft tillgång till samtliga ljudfiler från Palmerummet från dag ett. Det gäller även det filmade materialet.
Det som begärts ut är enbart en bråkdel av det totala. Ej heller är det säkrrt att allt gällande Engström kom med. Sedan är det ett ytterst märkligt tillvägagångssätt att överhudtaget begära ut på det sättet när det gäller kalenderordnat material.
Lyckligtvis finns de skriftliga protokollen i sin helhet, om än tidvis hårt maskade, tillgängliga. För då träder den verkliga bilden fram istället för vad någon journalist valt ut åt allmänheten.
Holmér beodrar, på förfrågan, Linder.att Engström skall köras i botten i slutet av 1986. Ström deltog inte ens på några av mötena, så att sitta och påstå att Linder helt gick efter Ström är gödselspridning och inget annat. Även Irvell hade förpassat uppslaget till arkivet när han lämnade utredning för pensionering. De här herrarna hade natutligtvis rättat "Holmérs misstag", det är klarlagt från protokollen.att Holmér var lyhörd inför övriga mötesdeltagare. Faktiskt tvärtemot vad vi föranletts att tro.
Därvidlag kan det konstateras att tolkningen utgörs av fantasier och önsketänkande uppbyggt på.att upprepa gång på gång att Svensson och Engström blandats ihop med hopp att etablera det som en sanning. Och sedan skylla allt på Holmér.
Efter 39 år inser de flesta istället att uppslaget inte är mer värt nu än när det hamnade i Olle Minells avskrädeshink för 35 år sedan. Om möjligt faktiskt ännu mindre...