Citat:
Ursprungligen postat av
Draifos
Jag tycker att Krister Petersson har svarat både tålmodigt och sakligt på de frågor som journalister och privatspanare har ställt till honom. Är det någon särskild fråga du saknar, och som du tycker att de borde ha ställt?
En anonym från senaste PU var ju i kontakt med Jeremiah för drygt ett år sedan (eller om det var två, tiden går) och torgförde en del om hur de tänkt, resonerat, osv. Det var intressant att ta del, även om det fanns en del hål i berättelsen, en del spekulationer och antaganden uteblev, givetvis omkring vapnet (vill jag minnas).
Med tanke på mordets dignitet och det stora allmänintresset, anser jag att han borde vara mer transparant. Vapenbiten är ju det stora frågetecknet. Där har det mig veterligen inte kommit fram ett pip, om hur de resonerat. Även om de (uppenbarligen) inte har någon lösning eller fakta kring det, bör de ju kunnat presentera en eller flera teorier om det, men den frågan föll mellan stolarna genom att föra ett lite udda cirkelresonemang.
Han borde även förklara utstämplingen, vilken han verkat fått om bakfoten (var den skedde) om han nu inte sitter på info som vi övriga missat eller missuppfattat? Den är ju aningen avgörande, som jag ser det? Jag skulle även vilja veta hur de uppfattade flertalet förhörspersoner (dessa frågor har aldrig berörts), även om jag så klart förstår det känsliga omkring det, dock gissar jag att dessa observationer ger en viss tyngd i deras slutgiltiga beslut om uthängning och nedläggning. Analyser saknas. Detta är väl några frågor som jag tycker saknas.
Edit: Petersson svarade väl ytterst sparsamt (på de frågor han bemödade sig att svara på), han undvek att svara på flertalet, och agerade hal ål kring flera. Och någon vidare berättelse om arbetet, eller resonemang, har ju i mycket helt uteblivit. Surputten Ölvebro framstår ju i jämförelse som transparant.