Citat:
Ursprungligen postat av
gscoIkljyikdvkhfdI
Du är en vuxen kvinna som gör unga tjejerna en björntjänst. Fint samarbete med Halaltarzan.
Ok. Låt se nu:
"Gör tjejerna en björntjänst".
"Idiot".
"Bidrar till problemet".
"Pedofil".
"Saknar konsekvenstänk"
Idel personangrepp och påståenden om mig som du tycker att jag är, och gör. Helt ointressant.
Inte med ett enda ord har du berört vad jag faktiskt sagt, utan ägnar dig som sagt bara åt personpåhopp .
Du har fortfarande chans att svara på mina frågor.
Exakt på vilket sätt "bidrar jag till problemet"?
Vad menar du att tjejer som är lättklädda ska få för konsekvenser?
Du påstår om mig att jag bidrar till problemet/gör tjejerna en björntjänst och är pedofil.
Vad har jag då sagt här?
- Att tjejer ska få klä sig som de vill, utan att de ska behöva utstå trakasserier och övergrepp.
(Det betyder inte att jag vill att de ska vara lättklädda utan att i händelse av att de är det, så ska de få vara i fred. Vi lever i ett samhälle som inte tillämpar särskild klädkod för tjejer).
-Att killar ofta läser in signaler,som inte finns där hos tjejer som.ännu inte är åldersmogna att ge sexuella inviter, oavsett klädsel. Att en i andras (läs: mäns) ögon utmanande klädsel, inte alls behöver ses som något sådant hos den som iklär sig sådant.
Eftersom du tycker det här är så fel och reagerar så starkt på det jag skriver, så måste du ju vara av motsatt, eller en annan åsikt, som du aldrig riktigt lyckas formulera klart.
Så länge som du inte svarar ordentligt och uppriktigt, utan bara kommer med ytterligare påhopp och hat så blir fältet fritt för min tolkning:
Du anser att tjejer ska straffas om de går "lättklädda".
Du tycker att tjejer får skylla sig själva om de inte har täckt sig ordentligt.
Du anser att om en minderårig bär tex. kort kjol och magtröja, då är det en sexuell invit och medveten signal från dem, och om man hävdar motsatsen, så gör man sig skyldig till pedofili (döh? Det är du som sexualiserat fritt och vill att det ska vara så).
Jag har nu sagt allt jag behöver och är nu färdig i min argumentation med dig.
Den är trist och leder inte vidare på ett sätt som gör att diskussionen förs framåt.
Tråckla vidare.