Citat:
Ursprungligen postat av
asterisk99
Vilket är helt sant, när det gäller "lösa grunder". Att det skulle gälla just muslimska barn är däremot inte sant.
Svenska folket i allmänhet känner inte till hur lite bevis socialtjänsten behöver för att kunna tvångsomhänderta barn på i princip obestämd tid och att många barn är omhändertagna på ytterst tveksamma grunder.
Sverige har många tvångsomhändertagna barn jämfört med andra länder i Europa och därför är det viktigt att frågan lyfts. Tyvärr är det fel personer som driver frågan, vilket är synd som exempelvis trådens huvudperson.
Och den här dokumentären gör ju inte saken bättre heller, eftersom det verkar blandas in en hel del osanningar.
Frågan är dock viktig att lyfta politiskt, eftersom barnen inte blir bättre i genomsnitt av socialtjänstens tvångs"vård", som förstör betydligt mer än den hjälper i alldeles för många fall.
Samhället ska inte lägga pengar på sådant som skadar barn och deras familjer.