Citat:
Ursprungligen postat av
CC75
Fakta är dock att hon gick med på att ha sex samt hade en tidigare dålig referens/erfarenhet att utgå ifrån och "ändå" gjorde det. Om hon inte ville, varför? Hon kände sig pushad, skriver du. Min fråga är var är hennes egenansvar?
Jag tvivlar inte på att du är bra vän som vill hjälpa dina två kompisar. Om du vill hjälpa dina väninnor, hjälp dem att stärka sig själva som kvinnor och som människor. Få dem att inse sitt värde och att inte acceptera att bli behandlade på det sätt de har blivit och blir av denna man.
// CC
Jag tror att killar ofta går i baklås i huvudet när de hör ordet utnyttjad i samband med sex. TS snackar liksom inte om en våldtäkt eller fysisk utnyttjande utan om känslomässigt utnyttjande.
Det är ett känslomässigt och inte så schysst utnyttjande att ha sex med nån som man vet tycker om en och som man misstänker vill vara i ett förhållande med en men som man själv inte vill bli tillsammans med utan bara känner för att ha sex med. En person som är kär är ju "försvagad" resonemangsmässigt och kan tex tänka att sex och närhet ökar chansen till att få ett förhållande. Så den som inte är kär bör alltså inte ha sex med nån som man vet är kär i en.
Förstår att detta är avancerat tänk för en del män, framför allt eftersom lilla huvudet har väldigt stor say i hur vissa män resonerar. Men är man en rimlig och moraliska person så bör man ta hänsyn till folks känslor och inte vara en kåt egoist.