2024-11-02, 09:28
  #841
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Favoritgame
Talas lite om den svenska skolan och alla problem som barn utsätts för där och som kan bli en mardröm för båda föräldrar och barnen. Denna tråd belyser t ex det faktumet hur våldsamma barn tillåts förpesta tillvaron för andra elever och inget görs:

Exakt! Skolan behöver vara en trygg och rolig och stimulerande och lärorik plats. Likaså förskolan och fritids. Mår barnen bra, kan föräldrarna säkert tänka sig att skaffa fler knoddar. Mår barnen dåligt (pga. tex. skolmiljön) så har föräldrar fullt upp att ta hand om sina barn som mår dåligt och har då varken tid, ork eller lust att skaffa fler knoddar.
Citera
2024-11-02, 09:31
  #842
Medlem
Problemet är knappast invandring (skaffar fler barn) eller kriminalitet (drabbar en begränsad del av samhället) utan den märkliga och egocentriska kultur vi etniska svenskar har.

100% fokus på Tinder, div ointressanta ”karriärer” som folk lägger obegränsat med tid på, triathlons, starta bolag som aldrig borde uppfunnits, resa runt jorden, AW med vänninnor mm mm.

Abort är helt kostnadsfritt obegränsat antal gånger och långt in i graviditeten, medan IVF är sinnessjukt dyrt och Sverige har en usel lagstiftning om PGTA som gör det ännu dyrare.

Vår sjuka kultur måste börja ifrågasättas.
Citera
2024-11-02, 09:31
  #843
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pitschka
Nej.

Jag är BESVIKEN på (Svenska) kvinnor.
Inte arg.
Mer ledsen och uppgiven.

Som jag skrev innan, som att ha att göra med en närstående släkting som gått ner sig i droger.

Som ändrar personlighet efter humör.

Som kan vara vän och inställsam när de behöver en fix.
Och ett monster när de saknar cash till doger.

Som belönar gästfrihet med att sno matsilvret.

Som konstant hamnar i dåligt sällskap men som försvarar sina livsval och
sina knarkarpolare oavsett.

Hal, beräknande och genomfalsk.

Som en människa du till slut inser att du måste bryta med fast det gör dig ont
eftersom de kommer dra ner dig i skiten.
Trots att ni är familj.
Och trots att du bevittnar ett långsamt självmord.

Så ser jag på en Svensk, dynamisk kvinna av idag.

Du har alltså blivit sårad av en egoist. Finns många egoister, bland både kvinnor och män.
Men det finns också många många många många kvinnor och män som inte är egoister. Utan som vill väl. Du får väl se till att träffa en sådan kvinna. En bra kvinna. Leva jämställt och fint med henne och skaffa er några små knoddar.
Citera
2024-11-02, 09:36
  #844
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ulf-kristenstein
Du fyller tråden med nonsens.
Det hela handlar om social ingenjörskonst.
Det är på ett högre och större plan än bara personliga relationer mellan män och kvinnor.
Politiska beslut är vad det handlar om.

Jag skriver om micronivån. Eftersom det var det skribenten jag svarade till skrev om.

Men givetvis finns det även en mezzonivå och en makronivå också. Med problem som våra politiker behöver fixa till. Jag har skrivit om det också i tråden. Där det har passat sig att skriva om det.
Citera
2024-11-02, 09:39
  #845
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hygrotork
Vänta bara så jag uppfattar rätt. Så om en kvinna vill ha sex med en man så är hon också öppen för ett förhållande med honom? Varför sa du inte det med en gång?

Japp, en ung kvinna som inte har barn. Är givetvis intresserad av att få en seriös relation och drömmer om ömsesidig kärlek och familj och barn. Är hon tillräckligt attraherad och intresserad av en man för att vilja ha sex med honom, så är hon i regel även öppen för seriös relation med honom. Han borde alltså satsa på henne seriöst, så kan det bli tal om barnalstrande också. Och inte bara tro att hon "vill ligga och sedan dra". Så fungerar det mycket sällan för kvinnor.
Citera
2024-11-02, 09:46
  #846
Medlem
buddy99s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Schicklgrubblare
Kvinnor används ju inte på samma sätt idag. Förr var de hemma och städade och lagade mat, tog hand om barn.

Idag används de mest för rekreation.
I den finare klassen så..ja,där välbärgade föräldrar kan "köpa" en söt liten fattig väluppfostrad jäntunge åt sin bortskämda son. Win-Win.
Citera
2024-11-02, 09:52
  #847
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av maallgan
Varför föds så få barn i Sverige? Undrar Statsminister Kristersson i en debattartikel i SvD, själv har Kristersson inte lyckats producera ett enda barn, han köpte och importerade i stället (det är oklar om dessa har erkänt Israels rätt att existera och om de tillfrågats om ev terroristsympatier, innan de köptes?)

https://www.svd.se/a/938Q3q/ulf-kristersson-varfor-fods-sa-fa-barn-i-sverige

Så frågan är vad Sverige kan göra för att höja nativiteten, förutom att minska på barnbidragen och sänka brottsåldern till 5 år?
Att ha barn är trots allt en börda
Citera
2024-11-02, 09:54
  #848
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av tompers
Det är tack vare feminismens ideal om att kvinnor ska ligga runt så mycket som möjligt som gör att män börjar se kvinnor som liggamaterial istället för hustrumaterial.

(Att kvinnorna initierar 70% av alla skilsmässor hjälper inte heller.)

Detta problemet fanns inte innan feminismen. Gör kvinnor i så fall revolt mot feminismens idéer om könsroller och återgår till det mer traditionella så ska ni se att kvinnorna får lättare att gifta sig.

Vem fan vill ha en kvinna som snurrat 200 varv på kukkarusellen och inte kan steka ett ägg eller byta en blöja. Det är faktiskt inte hållbart.

Feminism handlar inte om det du tycks tro. Du får nog läsa på om feminism. Feminism handlar om att kvinnor ska ha mänskliga rättigheter precis som män/kvinnor ska ha demokratiska rättigheter precis som män. Som sagt: läs på.

Det som gjorde att folk började ligga runt, är väl snarare att p-pillret kom 1960 och hippie-kulturen med "peace love and understanding" i slutet av 1960-talet... Det skulle vara "fri kärlek" osv. Och p-pillret gjorde det möjligt... Sedan kom aids på 80-talet och det blev en tillbakagång. Men sedan har det sedan hippe-eran alltid varit några som under kortare period av sitt liv velat leva i "fri kärlek". Även de kommer dock så småningom vilja bilda familj och vara bra hustrumaterial/makematerial.

Då var det väl förmodligen så att det var lika många dåliga äktenskap förr som nu, men då var kvinnor och barn ekonomiskt tvingade att vara kvar i dåliga relationer. Nu kan kvinnor skilja sig.

Återigen: unga män borde se till att satsa seriöst på den unga kvinna han trivs med och som vill ligga med honom. Vill hon ligga med honom, så vill hon i regel även något seriöst med honom. Och blir det seriöst i ung ålder har de tid på sig att skaffa några knoddar.
Citera
2024-11-02, 09:55
  #849
Medlem
Ingen som vet att befolkningen började sjunka på 60 talet och det vi ser nu är bara effekten av minskningen som skedde då.
Citera
2024-11-02, 09:58
  #850
Medlem
JeffDaviss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Logique88
Det var en extremt konstigt och kortsiktig analys. Som att pissa på sig när man är kall.

Hur tror du det hade sett ut för dig om svensken tänkte som du gör, för 200 år sedan?

Jag har ingen aning om hur folk förhöll sig till detta för 200 år men jag misstänker att människorna då, precis som jag, brydde sig om sina nära och kära och sket fullständigt i folk i framtiden.
Citera
2024-11-02, 10:31
  #851
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TomatKungen
Nope. Äldre och visare.

Om man vill öka barnafödandet, behöver män och kvinnor må bra med varandra. Jämställdhet mellan könen gör att kvinnan mår bättre. Och mår kvinnan bättre, kommer hon vara "gladare, tacksammare och kåtare". Och då blir det fler barn gjorda.

Men samhället behöver vara tryggt också. Skolan behöver vara tryggare. Osv.

Manlig dominans kommer att öka barnafödandet.
Citera
2024-11-02, 10:45
  #852
Medlem
Det är bra att barnafödandet minskar, Sverige föregår med gott exempel.

Världens befolkning måste minska om vi ska klara att begränsa klimatförändringarna till 3 grader.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in