Citat:
Ursprungligen postat av
AborteraPojkfoster
Kolla på Japan och Sydkorea där få kvinnor har chefspositioner. Deras födelsetal är i fritt fall. Sydkoreas president är öppet antifeminist btw.
Det råder faktiskt en betydande orättvisa i världens fördelning av välstånd och möjligheter. Intressant nog är den enda gruppen som inte påverkas av det minskade barnafödandet en väldigt liten elit, de absolut rikaste, ofta kallade "the managerial class". Den här gruppen, som utgör mindre än 0,1% av världens befolkning, gynnas av ett system som verkar för att omfördela resurser uppåt, vilket skapar en klyfta mellan elit och resten av befolkningen.
För att förstå födelsetal och ekonomisk utveckling är det viktigt att se hur länder som Japan och Sydkorea har blivit allt mer ekonomiskt beroende av USA, på samma sätt som länder som Storbritannien, Kanada och Sverige. Dessa utsätts mer eller mindre av ekonomisk utpressning via finansiella institut. Alla dessa länder är på många sätt västerländska "lydstater" med en tillväxtekonomi som ger intrycket av rättvisa och demokrati, men där kapital i slutändan överförs till toppen. Denna utveckling kan jämföras med den berömda ”80/20-regeln”, där det nu för vissa snarare handlar om en "99/1-regel". Kvinnor söker matktmedel och social status. Pengar är som sagt maktmedel, en trygghet och garant för avkomman.
Den demografiska nedgången är därmed en del av en större trend, inte bara en fråga om könsroller eller arbetsmarknadsfrågor i Sverige.
När hela systemet fokuserar på ekonomisk tillväxt som främst gynnar toppen, lämnas majoriteten att navigera en osäker framtid utan den trygghet som skulle kunna stödja långsiktig familjebildning och samhällsutveckling. Liknar starkt
Mus-Utopi-experimentet från 1970-talet