Citat:
Ursprungligen postat av
Stiffinger
Vem ska du dölja pengarna för?
Idealet vore väl alla.
Det är ju som sagt skattade pengar så jag förstår inte egentligen varför ens myndigheterna behöver känna till dem.
Jag arbetar och försörjer mig redan idag, utan dessa pengar, och de är inte tillräckligt mycket för att jag skall kunna gå i förtida pension och leva bara av dem.
Jag bor i en hyresrätt och är nöjd med det, har inga planer på att köpa nåt speciellt eller förändra mina vanor.
Men när jag på förhand vet att jag inom några år kommer få ärva en större summa så vill jag bara undersöka om det finns nåt sätt att stoppa undan dem för framtiden.
Ingen av oss kan ju säga vad som kommer hända i framtiden och jag är inte pigg på att investera i aktier eller annat.
Jag tycker det skulle kännas mer tryggt att bara ha dem i reserv någonstans - idealiskt sett trygga från alla nyfikna ögon.