Resultat: Faller den Iranska regimen pga av Israels attack
Ja. Iran kommer falla. Prsterskapet kommer strtas.
20,65%
178 röster
Nej. Irans regim kommer best efter Israels attack.
79,35%
684 röster
2024-10-26, 11:49
  #193
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av zoom-out
Israels attack mot Iran r en frnedrande mhetsknpp p nsan en uppfostrande rfil frn den starkare, som pminner om vem som har vertaget.
Jaha, s den starkare bombar ihjl frsvarslsa mnniskor i Libanon och Gaza, men visar mhetsknpp p nsan nr det kommer till Iran.
Citera
2024-10-26, 11:54
  #194
Medlem
Nej tyvrr. nsketnkande dock. Ingen skulle bli gladare n jag om det religisa styret i Iran frsvann och Iran blev den starka demokratin som det kunde ha blivit innan revolutionen 1979.
Citera
2024-10-26, 11:54
  #195
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Iwasbanned2
Jag blir avundsjuk p folk som orkar engagera sig i andras problem. Jag har egna problem i vardagen att bekymra mig om. Det r bittra mnniskor med fr mycket fritid som orkar vifta med flaggor och protestera. ver ett r har dom hllt p. Alla som anser att terrorism r ett legitimt stt att uttrycka sin frustration p r farliga mnniskor.

Vad menar du? Ingen vettig mnniska tror att terrorism r legitimt. Men vad r det som gr en handling legitimt? Jo, en handling anses vara legitimt om USA gr det. Mnniskan kan vara farlig men frgan om legitimitet handlar om vra intressen.
Citera
2024-10-26, 11:56
  #196
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av zoom-out
Israels attack mot Iran r en frnedrande mhetsknpp p nsan en uppfostrande rfil frn den starkare, som pminner om vem som har vertaget.
Vilket skitsnack.Israel sa att deras svar skulle bli hrt och dyrt fr iran.
Och det blev en tummetott.
Israel skt raketer och bomber fr miljarder dollar som bara exploderade i luften av irans luftfrsvar.
Citera
2024-10-26, 11:58
  #197
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JoF538
Jaha, s den starkare bombar ihjl frsvarslsa mnniskor i Libanon och Gaza, men visar mhetsknpp p nsan nr det kommer till Iran.

Vad tror du ligger bakom att Israel utfr bombningar i Gaza och Libanon, vilket slr hrt mot oskyldiga civila?

Och varfr ser vi inga palestinska motstndsrrelser eller Irans proxykrig fr att befria omrden i Jordanien, Syrien och Libanon? En stor del av det som kallas palestinskt land faller faktiskt inom dessa grnser.
Citera
2024-10-26, 11:59
  #198
Medlem
Sunimods avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Almanacka2018
Jo men de livesnder ytterst sllan
Det skrev du inte utan
"Svensk media sover i princip alltid p natten, srskilt p helger"

De sover vl fr katten inte om de publicerar saker mitt i natten!

Hll dig till fakta och gnll inte!

Svt publicerade 03:10 och uppdaterad 08:22 med film som visar attacken.

https://www.svt.se/nyheter/utrikes/i...ara-mal-i-iran
Citera
2024-10-26, 12:00
  #199
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snauzzer
Vilket skitsnack.Israel sa att deras svar skulle bli hrt och dyrt fr iran.
Och det blev en tummetott.
Israel skt raketer och bomber fr miljarder dollar som bara exploderade i luften av irans luftfrsvar.

De har blivit bakbundna av USA och verkar nu stta scenen fr att destabilisera Iran, i hopp om att den interna oppositionen ska ta ver. Mtte det iranska folket en dag bli fria frn de religisa ledarnas grepp.
Citera
2024-10-26, 12:06
  #200
Medlem
hieroboams avatar
En tandls och meningsls charad precis som Irans attacker.
Citera
2024-10-26, 12:24
  #201
Man blir fxn konspiratorisk p riktigt. Nej regimen faller inte ty den styrs av vst
Iranska rialen kar idag med 3000 toman frn 69000 till 66000 (gentemot US dollar) i skrivande stund trots att nationen befinner sig i krig.
Samtidigt en mrklig attack frn Israel som tycks vara tandls och utan resultat, inget MEGA-attack p iranska viktiga platser som Tv-stationer, krnkraftverk eller blja p huvudet-mannens hus (irans andliga ledare AKA den vita mannen Ali Khamenei)
__________________
Senast redigerad av svensson1970 2024-10-26 kl. 12:57.
Citera
2024-10-26, 12:43
  #202
Medlem
-DaRude-s avatar
Det var ett frvnansvrt avhllsamt angrepp. Frst blir man glad ver tanken att Israel kanske lugnat ned sig, sedan inser man att de helt enkelt inte knner sig redo fr ett storkrig riktigt nnu, inte innan de skrat finanserna med de rvknullade amerikanska skattebetalarna fyra r framt och skerstllt vapenleveranserna frn sina allt frre vnner som de r beroende av fr att verleva som stat och militrmakt. Arbetet pgr.

I vrigt br regimen i Iran strtas oavsett.
Citera
2024-10-26, 12:44
  #203
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av llundberg57
Moderaterna r lika skyldiga som alla andra. Kom ihg reinfelt 'ppna era hjrtan'.
Ja, Moderaterna r ett vnsterextremt parti, likt alla stora partier i Sverige. Varfr? Jo, fr att deras politik grundar sig i feminism, jmlikhet, antirasism med mera, ider som alla r traditionellt och typiskt marxistiska.

Och nej, Irans regim kommer inte falla. Israel visar genom denna hgst begrnsade attack, att man i slutndan frstr att man r svaga och ynkliga, och inte kan hantera ett stort krig mot en fiende med nio gnger s mnga invnare.
Citera
2024-10-26, 12:53
  #204
Medlem
Overminds avatar
Jag hller tummarna exakt varje dag att Israel skall frinta islamistidioterna! Hoppas Iran sprnger bort en stad i Israel s Israel kan frinta Iran!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in