Citat:
Ursprungligen postat av
Jack.Elam
Alltså du är som en slags vampyr som suger åt dig tid och energi av dina medmänniskor. Vad som är ännu värre det är att projicerar dina villfarelser på andra.
Innan du suger mer energi ur mig, jag vill ha frihet och demokrati. Vad du har föreslagit till dags dato det är man ska låta Ryssland köra över Ukraina och skapa en lydstat av det landet. Men gissa vad, 80% av Ukrainas befolkning vill närma sig EU och Nato. 80% av det landets befolkning vill någonting helt annat än vad dina villfarelser i denna tråd låter hävda.
Vissa andra stater (vars akronymer börjar på U och som har engelska som officiellt språk) har aldrig haft några problem med s k kanonbåtsdiplomati eller förhandlingar under tvång ("skriv på här om du inte vill behöva ångra att du blivit född") - så länge det inte är de själva som är "on the receiving end" för dessa metoder.
Mycket riktigt vilar Zelenskys koncept för fredsförhandlingar nästan helt på idéer om kanonbåtsdiplomati med stöd av USA:s militära och ekonomiska styrka applicerad mot Ryssland. för att få dem attt vika sig. USA har i sak låtit förstå att man inte är intresserade av att ge Zelensky det han anser sig behöva för att köra det spåret.
Du och andra här hakar er fast vid att USA inte formellt har annekterat några andra länder sedan andra världskriget, men att invadera, störta regeringen i ett land och tillsätta en marionettregering kan vara betydligt mer effektivt än en regelrätt annektering. Samtifigt som man undviker en del frågor.