2024-10-23, 13:32
  #1045
Medlem
AllHailBoognishs avatar
Lyssnar nu på Aschberg i Efter fem, och vad sitter karln och säger?? ”Det vi vet och som Dumpen också vidgår är att Impulskollen betalar annonsplats för cirka 30 000 i månaden, vilket blir 360 000 om året. Om det finns några övriga överföringar vet vi inte.”

Det här är alltså samma Aschberg som samma dag i 200 sekunder påstod att Impulskollen delar utpressningspengar med Dumpen, och att de har hemlig dokumentation på detta? Här sitter han istället bara och vidimerar exakt det Dumpen säger rakt av.
Citera
2024-10-23, 13:38
  #1046
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Orkanuz
TID om något kan ju just köpas för pengar. Blev det fel?

Ont: fyfan vilken besvikelse om allt bara är ett sätt att blåsa pedofilerna på pengar och dessutom lura dem på hjälp.
Pedofilen är nu uthängd på dumpen, har inga vänner kvar, Inger arbete, ingen fru kvar. Blir lämnad utan hjälp och eventuellt skuldsatt för livet.
Han lär nu lägga all sin vakna tid på att jaga småbarn - han har redan förlorat allt.
Stackars barnen.

Vissa dagar hatar jag denna värld.

Indirekt kanske, vad jag menade att dygnet har 24 timmar för oss alla oavsett bankkonto. BTW stämmer jag verkligen in i det sistnämnda.
Citera
2024-10-23, 13:39
  #1047
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av trueforgood
Fast nu delar inte Patrik ut visitkort till Stockholms bilglas till gäddorna. Stockholms bilglas har heller inte någon relevans i sammanhanget eftersom dom jobbar med bilglas och inget annat. Impulskollen däremot är en stor del av Dumpens koncept hur man än vrider och vänder på det. Gäddorna skräms till livet och får höra att filmen och chattloggarna ska skickas till frun och arbetsgivaren - och i handen får dom ett visitkort till en klinik som kan hjälpa dom.

Dessa män vet att dom är på väg att förlora all sin trygghet, lycka, kärlek. Allt. Dom måste ha en lösning och ringer numret på den gula lappen dom har i handen. Där får dom höra att dom kan få hjälp med att minimera skadan och kanske till och med förhindra karaktärsmordet (om det Aschberg & CO säger stämmer). Jag tror att dom flesta skulle vara villiga att betala i princip vad som helst för att slippa en sån här uthängning, så nog fan har Impulskollen vett att ta betalt. Det gäller även om dom inte kan förhindra en uthängning då minimering av skadan, vad som helst som kan göras för att minska risken att deras liv faller.

Impulskollen som inte har legitimerad vårdpersonal utan drivs av två barndomskamrater som endast vill tjäna pengar är en riktigt smutsig verksamhet, och det slutliga beviset var när dom stängde ner sin sajt direkt efter avslöjandet.

Allt detta vet Sara. Hon har ett extremt kontrollbehov och det finns inte en chans i helvetet att hon inte skulle kolla upp varenda detalj i Impulskollens tillvägagångssätt, priser etc. Hon låtsas att hon gissar 139.000 men vet exakt vad det kostar och att Impulskollen utnyttjar gäddornas rädsla för att tjäna pengar. Hon tycker bara inte att det är fel eftersom gäddorna i hennes ögon inte är människor. Dom är paria, smuts, råttor. Hon känner ett så starkt hat inför dom för att hon anser att människor som dom förstört hennes liv.

Detta är bara toppen på ett isberg av vad som kommer komma fram, och om Sara överlever canceroperationen (vilket jag så klart hoppas då jag inte vill henne illa) har hon rättegångar och förmodade domar - antagligen fängelsestraff - att vänta. Men i hennes värld är det inte hela världen då det är en stor del av hennes liv, då hon redan har +30 domar i bagaget.

Jag har inte så mycket emot majoriteten av det du säger, det kan vara så som du beskriver, bortsett från sista stycket.

"Detta är bara toppen på ett isberg av vad som kommer komma fram, och om Sara överlever canceroperationen (vilket jag så klart hoppas då jag inte vill henne illa) har hon rättegångar och förmodade domar - antagligen fängelsestraff - att vänta."

Vad baserar du detta på? Om Dumpen döms för förtal så kommer det inte innebär någon fängelsetid för någon i den verksamheten (mest troligt). Vi har inte något styrkt brott angående utpressning eller olaga tvång. Vad är det hon ska sitta för? Vad är resten av "isberget" som vi inte kan se idag?
Citera
2024-10-23, 13:41
  #1048
Medlem
Vilken jävla slump att man skjuter upp publiceringen på just de gäddor som betalar... just dessa råkar vara självmordsbenägna .

Och Sara själv har alltså förmågan att bedöma självmordsbenägenheten bland gäddor? Nej, det har hon inte precis som Impulskollen saknar expertis och tillstånd för vård.

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/XjWjor/dumpen-hos-oss-kan-man-inte-kopa-sig-fri
__________________
Senast redigerad av PelleTrollkarl 2024-10-23 kl. 13:43.
Citera
2024-10-23, 13:43
  #1049
Medlem
okok1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PelleTrollkarl
Vilken jävla slump att man skjuter upp publiceringen på just de gäddor som betalar... just dessa råkar vara självmordsbenägna.

Och Sara själv har alltså förmågan att bedöma självmordsbenägenheten bland gäddor? Nej, det har hon inte precis som Impulskollen saknar expertis och tillstånd för vård.

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/XjWjor/dumpen-hos-oss-kan-man-inte-kopa-sig-fri

Hon kanske är narcissist? Då är hon bäst och bättre än människor som utbildat sig i 5-7 år för att kunna göra dessa bedömningar.
Citera
2024-10-23, 13:45
  #1050
Medlem
mammanmedbollars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TageBanan
Ja filmen där Robert A intervjuar Sara och hon beter sig minst sagt underligt.
Hur beter hon sig underligt?
Citera
2024-10-23, 13:45
  #1051
Medlem
mammanmedbollars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av babymamacita
Sara har ingen som trovärdighet vid det här laget. Noll.
Varför inte?
Citera
2024-10-23, 13:47
  #1052
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av okok1
Hon kanske är narcissist? Då är hon bäst och bättre än människor som utbildat sig i 5-7 år för att kunna göra dessa bedömningar.

Dunning-Kruger-effekten
Citera
2024-10-23, 13:48
  #1053
Medlem
mammanmedbollars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GregLestrade
Du behöver inte hålla med, man får ha olika åsikter. Det är helt OK.

Källan är med i första inlägget. Där är flera personer som berättar att de sluppit uthängning när de har betalat. Tycker inte heller att det stärker bilden av Impulskollen att de vägrar svara på frågor eller att de stänger ner sin sajt direkt efter konfrontation. Det ger väldigt mycket bilden av ett lurendrejeri.
Okej några pedofiler tar uppenbarligen sin chans att ljuga ihop en story för lättlurade Aschberg för att få bort dumpen så att de kan fortsätta grooma barn ifred.. Och du tror på det? Det räcker som bevis för dig?

Vore det inte passande med bevis som faktiskt styrker vad dessa pedofiler säger? Till exempel spårning av en betalning?
Citera
2024-10-23, 13:53
  #1054
Moderator
HusvagnSvenssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av luohan
Varför ingår man samarbete med en uppenbart oseriös ”vårdaktör”?

Det är en bra fråga att ställa till Dumpen. Det bör man låta bli att göra.
Citera
2024-10-23, 13:55
  #1055
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av mammanmedbollar
Varför inte?

Hon samarbetar med en extremt oseriös aktör som inte har tillstånd för att bedriva vård för den ekonomiska vinningens skull. Det är så lågt man kan sjunka.
Citera
2024-10-23, 13:56
  #1056
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av mammanmedbollar
Okej några pedofiler tar uppenbarligen sin chans att ljuga ihop en story för lättlurade Aschberg för att få bort dumpen så att de kan fortsätta grooma barn ifred.. Och du tror på det? Det räcker som bevis för dig?

Vore det inte passande med bevis som faktiskt styrker vad dessa pedofiler säger? Till exempel spårning av en betalning?

Vad har Aschberg för intresse av att hitta på att det finns på band att Impulskollen har erbjudit pengar till minst en gädda för att slippa uthängning? Det står även i artikeln att det tyder på att en eller flera av uthängningarna har blivit fördröjda. Vilken slump att just den eller de gäddor som var så enormt självmordsbenägna också var de som betalade pengar.

Dokumentation kan inte släppas pga. källskyddet. Det står i artikeln.

Jag har svårt att tro att Aschberg ljuger.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in