Citat:
Ursprungligen postat av
Noclue90
Chrippa-dramat drog ju dock igång genom att Linnea ropade på hjälp (kontaktade sin bästa vän) och Chrippa blev gripen och häktad.
Sen om nu Chrippa faktiskt skulle vara så emot hur mamman beskrivs och Jockes barndom så är det ju extremt konstigt att han inte tog avstånd redan när Jocke släppte sin bok (så som Jacke gjorde då) utan då gick det ju jättebra att åka utomlands och umgås med Jocke ändå.
Det är väl efter att Jocke fått upp uppmärksamheten på hur Chrippa låter sin dotter umgås med den person Chrippa själv suttit och sett rakt in i en kamera och anklagat för både det ena och andra kring barnet inför en stor mängd människor (och Linnea lyfte brister kring vårdnaden om barnet i sitt förhör). Samt allmänt hur Chrippas vårdnad är bristfällig.
Och att Anjo var den som tog bladet från munnen och mer ingående berättade och avslöjade Chrippas ekonomiska oegentligheter (de som inte direkt varit en nyhet utan har diskuterats i hans tråd sen långt innan).
Det gjorde han väl, och kontakten var bruten nåt år, sedan återupptog de kontakten - medan Jacke valde att inte göra det.
Chrippa och tidigare också Jacke har hela tiden varit öppna med att de inte delar Jockes bild av barndomen och att de själva hade en bra barndom.
Så länge det fanns respekt för det ställningstagandet hos Jocke fanns kanske inget hinder för att umgås.
Det är ju inte så att Chrippa stöttat uthängningarna av mamman. Eller har du någonstans sett honom göra det?
Jocke startade ett drev mot Linnea för att Jocke ville sänka henne och "fria" Chrippa. Ett fullständigt förkastligt drev som faktiskt hade varit till nackdel för Chrippa om åklagaren hade gått vidare till åtal.
När sedan Chrippa inte ville ha sitt liv styrt och dikterat av Jocke utan själv ville välja vem han skulle leva med, så blev också han föremål för Jockes drev. Ett drev helt utan rim och reson när man går ut försöker förstöra livet för ett litet barn med hjälp av en miljon följare som skulle påverka myndigheterna.
Det handlar om maktspel och inte omtanke.