Citat:
Ursprungligen postat av
Congelado
Är "testosteron replacement therapy" skit? Nej det är en framgångsrik behandling som män vill åt och män som går på mår bra av både på utsidan och insidan.
Kom med belägg såg inte så dyrt ut när jag fick en länk skickad till mig i pm att köra privat om VC vägrar hantera frågan seriöst då dom saknar förståelse i testosteron och har fått order uppifrån att nonchalant bara avfärda dess viktighet för mannens hälsostatus och att alla män som söker är inne för att dom vill se ut som Arnold.
.
TRT såsom det bedrivs i Sverige är skit!
Dvs en massiv dos Nebido varannan eller var tredje månad... Vansinne!
Testosteron (helst cypionate) bör ges inte glesare än varannan dag och det är superlätt att göra själv med den minsta insulin sprutan.
Men det är ju där det brister i tankearbetet hos de som håller i trådarna!?
Till skillnad från t ex Insulin så får tydligen testosteron absolut inte hanteras av patienten själv...
Och jag gissar att det beror på en överdriven rädsla att vederbörande ska trycka i sig allt på en gång eller på något annat sätt bli alldeles tokig i det och ge sig ut på svarta marknaden och börja missbruka.
Denna tänkande får ju då naturligtvis motsatt effekt då de som verkligen behöver TRT och sätter sig in i hur det fungerar (med Nebidotokerierna t ex) tvingas ge sig ut på svarta marknaden!
För övrigt...TRT sorteras här på FlashBack under avdelningen Droger/doping! Hur tokigt är det!?