Citat:
Ursprungligen postat av
bunnyboy
5 av 100 anmälningar om våldtäkt leder till dom. (
SVT) Samtidigt anmäls bara typ 10% av sexualbrotten (ifall man räknar på
BRÅ:s siffror för 2023 så är det högst 6% av brotten som anmäls). Är det ett sånt samhälle vi vill ha? Där tjejer inte längre vågar träffa killar? Där de har mikroskopisk chans till upprättelse ifall de blir utsatta?
👏🏻👏🏻👏🏻
Efter att ha blivit utsatt för en våldtäkt och även varit målsägande i rättegång mot mannen i fråga så kan jag säga att det är helt jävla omöjligt att bli dömd för våldtäkt i Sverige om du inte är skyldig.
Finns det minsta lilla tveksamhet så friar man hellre än fäller och det vet ni allihopa.
Vad som hänt i just den här specifika situationen är det ingen som vet ännu men det får vi kanske veta så småningom.
Men att det i tråden är fokus på hur synd det är om rika män och att svenssons inte ska våga träffa kvinnor för att de är rädda att bli anklagade för våldtäkt...?
Här följer tips:
Se till att inte göra tveksamma saker som du inte fått samtycke till.
Tystnad, frysläge, tveksamhet alla är nej. Att hon går med på att ligga med dig efter att du tjatat är inte heller samtycke.
Och ja, det finns mängder av kvinnor som tänder på när männen inte frågar om lov och "tar för sig". Skillnaden då är att man tillsammans INNAN har bestämt att det är OK och att det är önskvärt. Samt att det finns stoppord och att stoppord respekteras.
Svårare är det inte.
Intressant hur det inte finns några kvinnliga incels?