Citat:
Ursprungligen postat av
SnutteFia03
Verkar inte bättre än att ett av de största mediehusen i landet har sänt ut en av sina skickligaste medarbetare att wallraffa som en som groomar minderåriga i syfte att få till en intervju med Dumpen.
Under den sansade och mycket tänkvärda intervjun som följer visar journalisten upp sin fina härskarteknik genom att låtsas att han inte längre vet vad Sara heter, kallar henne indirekt för psykiskt sjuk, påstår att Patrik sjunkit så
långt med mera.
Sen avhandlas det en hel del kring fiske också och vilka delikatesser som hör hemma på tallriken eller inte. En del gäddor är ju lite för präktiga, i sina egna ögon, för att hängas ut på Dumpen, såklart.
Misstänker att hela Aktuellt kommer vara reserverat för det här scoopet ikväll.
Till morgonkaffet imorse reste antagligen kollegorna på sig och applåderade #494 för reportaget. Det bjöds nog även på tårta. Nu väntar galor och journalistpriser vid horisonten.
#494 Ja, hans kollegor måste vara stolta över honom. Tydligen så har han ju ofta snackat med dem "om sånt här" och "de jobbar inte som Dumpen". Det kan inte vara så att kollegorna sitter och kliar sig i huvudet och undrar vad han kacklade om för arbetsmetod de kör med... De arbetar ju
etiskt och det får han fan vidareutveckla. Tänk om det hade varit ett barn han chattade med, hur etiska var hans snuskerier då?
Mest etiskt är väl att som alla normala journalister gör, bara att boka in ett möte med Dumpen. Och han har otroligt nog alltså tänkt ut och övat in den här idiotstoryn och trott att den skulle hålla!