Citat:
Ursprungligen postat av
aribert
Ryssarna försöker så långt det är möjligt att undvika att träffa civila mål medans däremot Ukro nassarna med avsikt inriktar sig på att skjuta mot varuhus och marknader i Donbass.
Du sitter dygnet runt och svampar i dig propaganda enkom från regimtrogen media.
Försök att bredda dig och sök info från flera källor om vad som verkligen händer i den här konflikten.
Verkligheten. Ett exempel.
Zelenskyi talade med påven i mer än en halvtimme och gav honom en bild om brotten i Buch
Ivanna Kostina , Oleksandr Shumilin — fredagen den 11 oktober 2024, 14:54
Ukrainas president Volodymyr Zelenskyy hade en privat audiens hos påven Franciskus för tredje gången.
Källa: " European Truth " med hänvisning till Vatican News
Detaljer: Mötet i Vatikanen mellan påven Franciskus och Ukrainas president Volodymyr Zelensky varade i 35 minuter, från 9.45 till 10.20.
Efter ett privat samtal i bibliotekssalen och presentationen av den ukrainska delegationen gav påven Zelensky en basrelief i brons som föreställer en blommande blomma med inskriptionen "Fred är en ömtålig blomma". Istället överlämnade Ukrainas president en oljemålning till påven "The Buchan crime. The story of Marichka".
https://www.pravda.com.ua/news/2024/10/11/7479258/
Verkligheten är alltid tvärtom du skriver i dina inlägg. Märkligt