Citat:
Ursprungligen postat av
micro113
Vem tror du får kallelsen? Vem hade missat tiden?
Dessutom - du som är så känslig för att barnet träffar nya människor borde väl bestämt avråda från att hatta runt med tandläkare och läkare.
Om barnet har ont i tänderna, är det hög tid att plocka upp luren och ringa tandläkaren. Att vänta på nästa kallelse när ungen har ont är inte en särskilt smart strategi, eller hur? Barnets hälsa först är vi väl ense om hoppas jag.
Rätta mig om jag har fel, men du menar alltså att Kräftan visste om att mamman missat en tid, men han, som också är vårdnadshavare, sitter bara och väntar på att hon ska lösa det? Hur länge har barnet egentligen haft det där hålet i tanden?
Och ja, jag har definitivt en åsikt om att ett barn ska slippa träffa nya partners så ofta, speciellt när det stormar kring båda vårdnadshavarna. Men att jämföra nya partners med att gå till tandläkaren? Det är en mycket märklig jämförelse. Vad är det för lustig värld du lever i?