Citat:
Ursprungligen postat av
Grontarskont
Så Mattias Karlsson ungar blir uppfostrade av en MC snubbe som leder en 1 % klubb!
Skulle aldrig en annan acceptera, vad är han för syltrygg egentligen!
Ja att låta en gängkriminell vara styvpappa åt sitt eget kött och blod... fy fan vilken jävla hanrej. Han kanske dövar ångesten med whiskey lite då och då?
Citat:
Ursprungligen postat av
Meiji
SVT vilseleder medvetet mha formuleringen "lång historik inom den kriminella mc-miljön".
Aftonbladet (!) är mer specifik och skriver: Robert Hedarv "var medlem i Bandidos runt 2010–2011, men blev utslängd då han inte längre var välkommen där, säger Ola Fredriksson, tidigare polis och numera specialist på mc-brottslighet hos Acta Publica."
2016 dvs fem-sex år senare träffade han Åkesson för första gången på en fest, dit han bjudits som partner till Gabriella Hedarv.
Möjligen försöker media också vattna ur begreppet "gängkriminalitet" genom att inkludera *samtliga* medlemmar i MC-klubbar i begreppet "gängkriminella" och "gängkriminalitet"?
Men seriöst? Tror du att Hedarv satt och samlade på frimärken under de här åren mellan att han blev utslängd ur ett MC-gäng (då det är belagt att han var kriminell) och fram till att han blev president (nu när det definitivt är belagt att han är kriminell)? För en gångs skull gör media sitt jobb. Att ditt älskade favoritparti står med skägget i brevlådan betyder inte att du ska försvara det.
Citat:
Ursprungligen postat av
Guldvask
Jag säger väl förfan inte emot att han har ledare för ett kriminellt nätverk. Ska man börja titta igenom brottsregister på varenda jävla politiker och deras gäster på deras bröllop så kommer vi ha ett stort problem för allihopa.
Vilka problem menar du att vi kommer att ha?
Citat:
Ursprungligen postat av
Flashsmash
Är det inte mest så att om fundamentalist-EXPO körde upp sin skyhöga-statsfinansierade-budget i röven hos vem som helst så skulle det gå att rota fram det mesta..... Du har kanske någon gammal knarkare som du umgås med, vem vet?
Citat:
Ursprungligen postat av
Himmelstoss
Varför bry sig om tidningar som Expo som drivs av landsförrädare och annat löst pack?
Även en blind höna hittar guldkorn. Att Expo brinner för någon slags asylpolitik och allmänna woke-/vänsterideal betyder inte att deras avslöjanden ska ignoreras i det här fallet.
Citat:
Ursprungligen postat av
Karman
Det är ju Sjuklövern som skapat det eländiga mångkulturella och mångkriminella samhälle vi har. Så klart drabbas SD av det också, det gör vi ju alla på något sätt eftersom det är så utbrett.
SD är en del av problemet eftersom de frivilligt umgås med gängkriminella. De drabbas inte, det är alla brottsoffer som drabbas av att SD har dessa kopplingar, särskilt om Åkesson skulle ha spelskulder till gängen pga. sitt spelmissbruk.