Som väl många vet ändrade Nordkorea radikalt sin hållning gentemot Sydkorea nu i vintras. Man vill inte längre återförenas till en enad nation utan behålla två åtskilda Korea.
På klassiskt nordkoreanskt manér gjordes detta riktigt grundligt där man raderat varje spår av önskan om återförening. Återförening har alltid varit den mest centrala frågan som Kim Il-sung och efterföljare drivit. Men, man har nu sprängt stora monument, ändrat kartan i väderleksrapporten, förbjudit alla sånger som handlar om återförening och t o m skrivit om texten i självaste nationalsången! Man kan undra vad som skett med den berömda stenen i Panmunjom med Kim Il-sungs sista vilja före sin död 1994 om att "Vi måste återförenas"? Kanske sprängd den också?
Nu har man också bytt namn på återförenings-stationen (통일역) i Pyongyangs tunnelbana till 모란봉역, Moranbong-stationen efter parken i närheten.
Varför inte slå till med 조한일우정역 (Nordkorea-Sydkorea-Japan-vänskap-station) på en gång?
Kim Jong-un har förvisso utsett Syd till ärkefiende nyligen, men det gäller nog bara nuvarande regim. Det har förekommit trevare mot någon slags normalisering gentemot Japan.
Både Japan och Sydkorea känner nu att USA håller på att tappa greppet. Ingen vet när dom kommer plocka hem sina soldater av ekonomiska skäl. Det senaste så har Japan föreslagit ett nytt försvarsförbund i Nordostasien typ NATO som USA motsätter sig. Tydligen hade Japans nya ledare även föreslagit japansk trupp på USA:s territorium, ha, ha:
https://www.reuters.com/world/asia-pacific/incoming-japan-pm-ishibas-asian-nato-idea-test-us-diplomacy-2024-09-27/
Samtidigt i Sydkorea har det ända sedan Nordkorea förklarat sig som egen stat förekommit kampanjer om att Sydkorea och Japan ska hålla ihop i TV-shower. Bara för några år sedan var den koreanska attityden mot Japan väldigt hård utifrån historien med ockupation, "comfort women", etc. Ett tag förekom till och med militära markeringar runt Dokto (Takeshima) som man har gränskonflikt om.
Man har på senare tid faktiskt även låtit unga trot-sångerskor ("trot" är en koreansk variant av japanska "enka" som just nu är väldigt populärt bland vanligt folk) sjunga positiva sånger om Nordkorea, fast inlindat på klassiskt sätt för att undvika censur.
Först kom 15-åriga Kim Da-hyeon under uttagningarna till 현역가왕 (De bästa sångarna i Rikets Tjänst, ungefär) med den direkta inbjudan (jag har skrivit en analys av texten i videobeskrivningen till videon som jag översatt) i:
https://www.dailymotion.com/video/x8sb7sw
(Jo, jag vet att jag länkat till den videon tidigare i tråden...)
När showen så utvecklades till den (mycket!) vänskapliga landskampen Japan-Sydkorea 한일가왕전 (Korea & Japans bästa sångare) började dom koreanska tjejerna sjunga på japanska och vise versa. Här samma Kim Da-hyeon i en klassisk japansk schlager om sundet vid Okinawa om vintern:
https://www.youtube.com/watch?v=jHokv-Vz1Oc
Hon tilldelades sen i själva programmet titeln MVP (most valued person) direkt ur talmannen för Sydkoreas nationalförsamlings hand för sina insatser för att främja vänskapen Sydkorea-Japan:
https://youtu.be/lFq0QroCH8M?si=uL3WZdUjl2opXTXm&t=179
(Vid 2:59 Dom pratar både koreanska och japanska i videon så auto-översättningen till engelska blir så där...)
Samtidigt kommer en annan av de här unga flickorna (det finns fler liknande...) Kim Tae-yeon med en ny specialskriven låt med en text som direkt riktad till Nordkoreas ledning (och kanske jämnåriga Kim Jong-uns dotter) där hon via hänvisning till gamla japanska poem om samurajen som enade Japan på 1500-talet och diverse blomsterspråk för fram budskapen:
1. När tiden är mogen kan vi samarbeta.
2. Det behövs ingen återförening, vi i nästa generation löser det ändå.
(Jag har gjort en lite grundligare analys i videobeskrivningen)
https://www.dailymotion.com/video/x939ntc
Problemet för både Japan och Sydkorea är hur det ska gå när USA troligen drar sig tillbaka (och det kan ske rätt snart...). Hur ska man då kunna balansera sig mot stormakten Kina? Det tycks mig som man i hemlighet börjar fila på ett slags försvarsförbund Japan-Korea där faktiskt även Nordkorea (som numera egen stat) kan vara med. Tillsammans blir man då militärt och ekonomiskt tillräckligt starka för att ersätta USA. På så sätt kan man kanske uppnå en varaktig fred i hela området. Sett i det ljuset blir Kim-Jong-uns plötsligt chockartade budskap om att man inte vill ha återförening i vintras inte längre lika märklig.