Citat:
Ursprungligen postat av
CenturyVoltaire
Nejdå, inte alla svenskar "sörplar i sig israelisk propaganda". Det finns en klick skrikvänster som ihärdigt stödjer Palestina-sidan, samt vår statsmedia gör vad de kan för att svartmåla Israel. De flesta normala lyssnar till argument från olika sidor.
Väldigt mycket av det du skriver är i zonen för off topic så jag går inte in på sådana frågor. Denna tråd handlar om den nya väpnade konflikten mellan Israel och Hezbollah i Libanon. Min förhoppning, och även många andras, är att terrororganisationerna i Mellanöstern ska drivas tillbaka nu i och med Israels uppstädning så att folken där ska få det bättre. Givetvis anser du, och alla antisemiter, att alla problem i Mellanöstern är Israels/ judarnas fel. För de flesta står det dock klart att det enda land därnere som lyckats få till ett samhälle som fungerar är just Israel och att alla omkringliggande länder har minst sagt enorma problem med bl a hur de behandlar sin befolkning. Diktaturer brukar ha problem med hur man behandlar sin befolkning. Varje land ansvarar för sin egen utveckling. Den islamisering som skett i området har främst eskalerat efter 1980 då Iran övertogs av extremistiska islamister. Det är absurt att lasta Israel för islamiseringen. Man hoppas och tror att du innerst inne förstår detta, och att även du ser att de strider som nu pågår kanske kan leda till att området för lång tid kan få en möjlighet till en lugnare situation då terrorgrupperna drivs tillbaka.
Det är otroligt enfaldiga att du tror att de enda narrativen som finns att välja på är allt är Israels fel eller att Israel gör rätt i att offra tiotusentals civila för att mörda terroristledare. Islamiseringen i området är knappast Israels fel per se men man måste ju vara fullständigt efterbliven för att inte förstå det sentiment som skapas även hos moderata muslimer i Israelfrågan när din familj mördas i sitt bostadshus av USA-sponsrade IDF-bomber. Det är på inget sätt långsiktiga lösningar för regionen utan enbart quickfixar som kommer att ha ett jävligt högt pris i framtiden. Kombinera det med Israels upprepade fullständigt onödiga och folkrättsvidriga bosättarpolitik så har du garanti för fortsatt anti-israeliskt sentiment i hela region (och från stora delar av världen därtill). Att dessutom inte se att hela den är konflikten hantering är ett politiskt spel för Bibi att hålla sig kvar vid makten är ytterligare tecken på enfaldighet.
Tror det eller ej men det går att se detta samtidigt som man ser de enorma problemen med autokratisk islam som finns i hela regionen som likt en pest spridit sig men som uppenbarligen aldrig kommer att gå att bomba bort (har du glömt Afghanistan? Irak?)