I Ukraina, som Ryssland invaderat och delvis tillfälligt ockuperat pågår:
Ryssland mål och systematiska förstörelse av skolor, sjukhus, kultur, historiska byggnader, bostäder minnesmärken mm i Ukraina.
Ett exempel:
"Språkombudsmannen berättade hur många bibliotek Ryska federationen har förstört sedan början av den fullskaliga invasionen"
Vira Shurmakevich — 30 september, 12:46
"Sedan början av den fullskaliga invasionen har de ryska ockupanterna förstört eller skadat nästan tusen bibliotek.
Dessutom gick mer än 200 miljoner ukrainska böcker förlorade till följd av rysk aggression. Detta rapporterade kommissionären för skydd av det statliga språket, Taras Kremin"
https://life.pravda.com.ua/society/skilki-bibliotek-ta-knig-znishchila-rf-vid-pochatku-viyni-dani-ombudsmena-304012/
I sin jakt på att tvinga Ukraina att kapitulera jobbar Ryssland hårt på förutom terror, att förstöra ukrainsk kultur och existens som upplevs som ett hot mot Ryssland och Kreml. Vidriga brott av historiska mått.
Förhandla på Rysslands villkor? Någon?
Ukrainas Segerplan handlar om att besegra. Något annat kommer inte att gå. Omvärlden vet numera varför.