Citat:
Ursprungligen postat av
YBB641
Klart världens mäktigaste, största och bästa land har en egen Somali Battallion. Vart har alla proryska nazister i tråden tagit vägen appropå det? Putin skulle ju rädda dem alla från hbtq, islam, rasblandning etc.
Bataljonen Somalia är en gammal frikår från Donestsk som bildades i samband med inbördeskrigets utbrott 2014. Det är en motsvarighet till Azov-bataljonen och liknande frikårer på den ukrainska sidan. Det finns säkert en historia bakom namnet, men jag känner inte till den. Det har ingenting med somalier att göra utan personalen är troligtvis lokala Donetsk-bor, numera antagligen utspädda med riksryssar.
Citat:
Ursprungligen postat av
torppet
Sorry... men ett vettigt fordon är just motorcyklar eftersom drönarna inte hinner ifatt dem. Förslaget att använda dem kom från en ung kille och tas emot av riktiga militärer som checkar provar och använder dem. Så går det i ett land där man fritt får diskutera den speciella militäriska operationen.
Du kan väl inte på allvar tro att en motorcykel är snabbare än en kamikaze-drönare? Det är ju bortom dumt.
Nej, ryssarna använder givetvis motorcyklar för att de är billiga. Om man ändå ska bli sönderskjuten (vilket är den ryska taktiken att bli, för att sedan utplåna angriparen med artilleri) så är det bättre att förlora en motorcykel än ett bepansrat stridsfordon. Att soldaterna har bättre chanser att överleva i det bepansrade stridsfordonet är sekundärt enligt rysk militär logik. Åtminstone om man har brist på bepansrade stridsfordon.
Citat:
Ursprungligen postat av
Snyggast.i.Speedo
Flashbacks mytomaner, avskum och drägg ljuger ständigt om hur många länder som stöttar rysslands brott mot internationell rätt, krigsförbrytelser och illegala krig i Ukraina. Nu visar det sig att Iran (som dräggen påstår ska vara rysslands allierade i ett påhittat kommande tredje världskrig) distanserar sig från massmördaren Putin. Iran president Masoud Pezeshkian:
Rysslands vänner är inte allierade så mycket som neutrala. Det irriterar västländerna eftersom väst inte är ett dugg neutralt i den här konflikten. Kina, Rysslands viktigaste "allierade", håller tämligen föredömligt på sin neutralitet. Iran gör det mindre bra men de försöker åtminstone upprätthålla skenet. Serbien är ett mer intressant fall. De är historiskt ryssvänliga men beroende av västs välvilja. De balanserar genom att hålla på sin formella neutralitet medan de hjälper västländerna så mycket som möjligt utan att tumma på neutraliteten.