Citat:
Ursprungligen postat av
flashmaner
Jag ville bara nämna att det för mig blev alldeles självklart varför denna förändring som enbart är till nackdel för alla (utom flashbacks grundare) genomförts. Det är för att begränsa myndigheternas insyn i vad som sker på forumet. Och det är inte bara myndigheternas insyn som begränsas. Transparensen för alla oss användare begränsas.
När du rapporterar ett inlägg så framgår det idag tydligt att vi mottagit din RP.
Samtliga RP, även historiska, dokumenteras. Exakt tidpunkt när de gjorts och för vilken regel.
Orsaken till varför vi ändrat transparensen kring RP beror på att funktionen missbrukats under en längre tid. Missbruket kunde se ut på olika sätt, och utan att gå in på några närmare detaljer, så har frågan uppmärksammats även innan.
Exempel:
(FB) Uppdatera regelverket så rapportmissbrukare stängs av
Vad som fortfarande behöver fixas är att den som rapporterat ett inlägg även efteråt kan se att inläget blivit rapporterat. Detta kan göras på olika sätt, och är något som kommer att fixas. Men RP-funktionen funkar, och det redovisas att vi tagit emot den när man göra en RP. Däremot så vill vi ha en bättre historisk dokumentation. Denna kommer att vara klar under veckan. Det tog lite längre tid än väntat.
Däremot, vilket är viktigt, så kommer vi
inte att återlansera funktionen som visar vilka inlägg som rapporterats för samtliga medlemmar. Om du rapportera ett inlägg så ska du se detta, men inte övriga medlemmar i tråden.
admin