2024-09-22, 09:11
  #625
Medlem
Skum historia
”Skador på skrovet” jojo

Går den genom Öresund?
Citera
2024-09-22, 09:14
  #626
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av popll
Går den genom Öresund?

Nej.
Citera
2024-09-22, 09:29
  #627
Medlem
TaxenSixtens avatar
Hur många är ombord? Får de förnödenheter på något sätt?
Citera
2024-09-22, 09:34
  #628
Medlem
Vitiss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mr.Sweden
Bakom Putins hårt uppblåsta testballong kommer nu Amber i dryga 2 knop. Beskrivs som ett Anchor handling wessel och har rört sig i intrikata mönster runt Ruby under natten.

Amber är bogserbåten som funnits till Rubys hjälp i flera dagar nu.
Citera
2024-09-22, 09:34
  #629
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bertilla
Precis! Helt rätt! Konstgödsel ..

Du jobbar hårt för "konstgödselteorin" tillsammans med ett antal kamrater i denna tråd sedan några dagar. Helt döv för denna lasts alternativa användnings område. Märkligt.

Här lite fakta: Ett urval. Läs hela!

Rubyvandringen – är 20 kt explosiv last ett hot mot Sverige?

"Dags för en liten tråd för er som följer Rubyvandringen – det nödställda i Ryssland med motsvarande explosiv last motsvarande 20 kt sprängämne lastade fartyget Ruby, som har angett att det vill till Klaipeda i Litauen via Öresund eller Stora Bält. I jämförelse så var explosionen i Beirut hösten 2020 en tredjedel av denna mängd ammoniumnitrat. Är då Ruby ett hot mot Sverige eller inte och kan det handla om ett ryskt hybridangrepp?"

Ruby drabbades av sjönöd efter att ha lastats med 30 000 ton koncentrerat ammuniumnitrat (eller någon liknande siffra) vilket skulle motsvara 20 000 ton, dvs 20 kt sprängämne om man sätter fyr på det. Hon sökte först nödhamn utanför Tromsös sjukhus, och sedan utanför norska militärbaser innan hon började bogseras söderut i en sicksackande bana förmodligen pga roderfel. Hon har anmält att hon ska till litauiska Klaipeda, som sägs vägra ta emot henne, men för att komma dit måste hon först fortsätta från Skagerack där hon är nu ner genom Kattegatt mellan Sverige och Danmark och sedan genom Öresund eller Stora Bält.

Hon ska fått avslag på att passera Öresund, pga sitt djupgående, så det blir kanske Stora Bält.

På vägen kan hon förstås begära nödhamn i svenska hamnar.

Uddevalla Hamn hanterar t ex ammoniumnitrat normalt, men då i utspädd form, men har säkerhetsavstånd till bebyggelse (till skillnad från lagret i Beirut, som blev en explosion motsvarande en liten taktisk kärnvapenladdning om någonstans 1 – 2 kt).

Ruby kan i teorin bli motsvarande en Hiroshima- eller Nagasakibomb på 14 – 20 kt, men bara i sprängäverkan" .........



https://cornucopia.se/2024/09/rubyvandingen-ar-20-kt-explosiv-last-ett-hot-mot-sverige

Med Rysslands CV och Kleptokraterna i Kreml s CV styrd av en internationellt efterlyst ledare som Putin som är alltmer pressad av det ryska fiaskot med sin invasion och krig i Ukraina med dagliga krigsbrott gäller det att inte vara naiv.

Mig skulle det inte förvåna om Ryska ambassadören på Gjörvellsgatan redan sitter i sin bunker och slipar på sin protest om Sverige nekar nödhamn i svensk hamn.
Svaret måste självklart bli NJET!
__________________
Senast redigerad av Antistalk 2024-09-22 kl. 09:36.
Citera
2024-09-22, 09:39
  #630
Medlem
Mr.Swedens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vitis
Amber är bogserbåten som funnits till Rubys hjälp i flera dagar nu.
Oki, tack.
Citera
2024-09-22, 09:43
  #631
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Aristaeus
Visst är det sjukt att du fick höra det först nu?
Den största svenska militära händelsen sedan U 137 gick på grund i Gåsefjärden 1981.
Jag hörde det innan men sen la SVT upp en ny artikel och ogiltighetsförklarade sina egna nyheter så jag avvisade allt i hop. Synd vad svensk media håller på med.
Citera
2024-09-22, 09:44
  #632
Medlem
crusades avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Galejan
Hela den här affären är en svensk nothing burger som bygger på russofobi. Det är svensk skandalpress som har fantiserat ihop att ett fartyg i sjönöd som fraktar vanliga handelsvaror ska vara någon slags pågående terrorattack eftersom det maltesiska bolaget tydligen ägs av en man som enligt uppgift ska vara vänskapligt inställd till Putin. Det är på den nivån hela den här Aftonbladet-bajsmackan ligger.

Trams. Haven är fyllda med båtar som fraktar random skräp.

Svenska, danska och norska myndigheter håller inte med dig men jag antar att du vet bättre…😉
Citera
2024-09-22, 09:54
  #633
Medlem
Mr.Swedens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av crusade
Svenska, danska och norska myndigheter håller inte med dig men jag antar att du vet bättre…😉
Myndigheter är luriga, de har också slagit fast att Sveriges ledning var intakt vid Tsunamin, att vi inte haft främmande ubåtar i våra vatten (förutom den uppenbara U137) samt att Estonia inte angreps pga militär smuggling utan sjönk pga stormigt väder (även om det kom först senare på natten). När saker förefaller obegripliga betyder det att vi saknar information, inte att de inte inträffat. Vet vi vad myndigheterna tycker om utvecklingen kring det här fartyget?
__________________
Senast redigerad av Mr.Sweden 2024-09-22 kl. 09:58.
Citera
2024-09-22, 09:58
  #634
Avslutad
Nu uppger Danpilots presschef att det inte längre har någon beställning av lots från fartyget.

Utan lots får de inte gå genom Danmark och kommer således inte in i Östersjön.
Citera
2024-09-22, 10:03
  #635
Moderator
intermittentexplosivitets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av WP52
Nu uppger Danpilots presschef att det inte längre har någon beställning av lots från fartyget.

Utan lots får de inte gå genom Danmark och kommer således inte in i Östersjön.
Hörde på Ekot precis att man bytt strategi, till vilken sa man inte.
Citera
2024-09-22, 10:04
  #636
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av WP52
Nu uppger Danpilots presschef att det inte längre har någon beställning av lots från fartyget.

Utan lots får de inte gå genom Danmark och kommer således inte in i Östersjön.

Kanske Rubys kapten eller styrman har lotsbehörighet för området.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in