Citat:
Ursprungligen postat av
viperstyle
Ja fallet Allgén är verkligen ett fall sprunget ur sin tid! Det var så chockerande bilder som målades upp i media att det fastna på allas näthinnor inkl. domväsendet och har varit svåra att sudda ut.
Allgén-fallet blev väl i stort barnets fall med Christina som målsman för deras omyndiga barn i spetsen.
Utan tvekan var Christinas ego sårat och hon såg sig säkert som det enda stora offret i saken.
Christinas mor var för övrigt barnskötare, äpplet föll nära trädet. Både hon och pappan, som var kyrkomusiker, kom med flera sjuka påhittade vittnesmål.
Med facit i hand är Christina extremt driven, manipulativ och kontrollerande person med stor sannolikhet även med en narcissistisk personlighet och psykopatiska drag. Läs gärna om hennes förhör och hur hon agerar i saker så ser du nog också de röda trådarna här.
Vad hon har utsatt sitt eget barn för, pappan till sitt eget barn och ytterligare en man, som hon säkert tyckt extremt illa om av någon personlig anledning, är förbi allt normalt.
Sen var det inte heller förrän jag själv, för en kort tid sen, rensade ut allt som tillhörde Allgén-fallet i ny mapp för att lättare enbart kunna fokusera på Da Costa-fallet, som alla efternamn på de förhörda (som låg i separata filer) blev helt synliga.
Synligt tydliga med att de flesta faktiskt kunde härledas till vissa resandesläkters efternamn med finlandssvenska efternamn.
När man separerar dessa två fall blir de mycket lättare att överskåda var för sig. Därför vet jag att vittnena i Allgén-fallet kopplade till Da Costa fallet är falska på ett eller annat sätt.
antingen ”lojalitetsfalska” eller mutade.
Sen ska man inte glömma att poliskåren blivit mer kompetent -som tur är- med tiden.
Instämmer i att Christina förmodligen såg sig själv som det primära offret, men jag har aldrig tidigare sett att hon i polisiära dokument är angiven som målsägande. Det var ju antagligen bara ett slarvfel som hängde med, men det säger ändå mycket om hur polisen betraktade hennes roll.
Ja, det är verkligen en bisarr upplevelse att ta del av förhören. När Christina plötsligt påstår att dottern kan prata japanska borde väl gränsen ha nåtts även för polisen.
Den episoden tror jag för övrigt handlade om att hon försökte peka mot en möjlig inblandning i mordet och styckningen av den japanska studenten Kazuko Toyonaga, Köpenhamn 1986. Om jag inte missminner mig kollade polisen upp åtminstone TH i samband med det, självklart utan resultat.
Christinas yrkesroll som vikarierande journalist har ju tagits upp tidigare, utifrån att hon troligen var bekant med flertalet andra journalister på de större tidningarna.
En ytterligare aspekt är att dottern började på dagis när hon var 1 år och 10 månader, det vill säga i oktober -84.
Det kan vara intressant i två avseenden; dels att tillvaron för såväl Christina som dottern förändrades avsevärt, vilket kan vara svårt att hantera om man är psykiskt instabil, dels att utvecklingen går anmärkningsvärt snabbt.
Incestmisstanken hos personalen tycks ha uppstått ganska omgående och redan i december -84 gör ju Christina den famösa sammankopplingen mellan övergrepp på dottern och TH.
Nu handlade det här inlägget huvudsakligen om "Allgén-fallet", men vissa saker tyckte jag kunde vara värda att upprepa, inte minst för att inte glömma bort en mycket paranoid tidsepok.
Slutligen: du nämner att du tror att det förekom mutade vittnen. Tänkte du på MS eller någon/några andra?