Citat:
Ursprungligen postat av
admin
Orsaken till att jag lyfter denna intervju (mer än att ge podden gratis reklam, då jag ogillar sättet vissa försökt stoppa spridningen) beror på att Öberg uppmärksammar ett ärende där Nordfront blev fällda för hets mot folkgrupp. Skälet - enligt Öberg - var ett fotografi på ett bokbord där en av böckerna som syntes var en bok av Adolf Hitler. Vad är detta för mål? Jag är intresserad av lagen hets mot folkgrupp, och om någon i tråden vet vad det är för ärende så får ni gärna posta målnummer i tråden.
Jag skickade dig ett privat meddelande i syfte att vägleda dig. Jag vet inte vilken åtalspunkt som Öberg hänvisar till men jag själv har blivit ombedd att ta bort bilder på Adolf Hitler från Nordfronts databas. När Nordfront lägger upp en bild i sin databas så skapas en individuell url som kan hittas. Tittar man på bilden via den URL:en så är den enda hänvisningen till Nordfront kanske bildens namn i URL:en och adressen. Av taktiska skäl så prövades detta inte under min tid utan det gjordes en specialare för att fortfarande ha kvar bilden i en artikel och då vart det inte hmf längre.
Tidigare hade jag blivit åtalad för att ha visat upp en bild på en rabatterad Mein kampf-bok med Adolf Hitler i en artikel. Jag vann den åtalspunkten, jag tror att den nuvarande ansvariga utgivaren har blivit åtalad nyligen för att just ha en bild på en rabatterad bok Mein kampf bok. Som kuriosa kan jag också säga att JK la ned en anmälan om en bild på en bok vid ett bokbord där varghaken fanns på omslaget. Den bilden var dock rejält gammal.
Citat:
Ursprungligen postat av
admin
Min tolkning att man kan följa lagen, även ifall man företräder NMR:s åsikter, är korrekt. Men din uppfattning att det inte stämmer är inte heller fel, då lagen tolkas annorlunda hela tiden. Vad som är tillåtet vid en tidpunkt kan plötsligt uppfattas som olagligt i en annan tingsrätt. Vad som är tillåtet ändras till viss del hela tiden. Inte pga att lagen i detta fallet skrivits om, utan därför att domstolarna valt att tolka den hårdare. Samtidigt som få protesterar. Eftersom väldigt få ärenden hamnar i Högsta domstolen, och domar i både tingsrätt och hovrätt återkommande - enligt min uppfattning - går emot tidigare tolkningar i HD, så kan jag förstå att du är kritisk.
Det är enklare för andra att följa lagen inklusive Flashback. Men jag vill ändå vara fräck nog att påpeka för dig att du, Axelsson och säkerligen andra i Flashbacks ledning var av uppfattningen att ni var på rätt sida lagen men ändå kommer Axelsson ställas inför skranket.

Sedan får vi se vad domstolen säger men jag vill hävda att processen ofta är det verkliga straffet då man tvingas lägga ned en massa tid på att ens försvara sig själv.
Citat:
Ursprungligen postat av
admin
Jag uppfattar inte att svenskar och judar är likvärdiga inför lagen hets mot folkgrupp, och därför tolkas de också olika. Vår målsättning är att vara så tillåtande som möjligt, förutsatt att det finns skäl för detta. Det bör i sammanhanget nämnas att det finns texter som i tingsrätten fällts för hets mot folkgrupp, och som inte överklagats till hovrätten. Samma texter har senare postats på Flashback, och vi har här varit av åsikten att innehållet inte bryter mot hets mot folkgrupp. Trots att en domstol i detta fallet varit av annan åsikt. Här är vi beredda att försvara saken i domstol [...]
Jag förstår din inställning till att ha yttrandefriheten så bred som möjligt.
Citat:
Ursprungligen postat av
admin
Flashback har ambitionen att följa lagen, och den ändras hela tiden. Att vi följer lagen förhindrar inte att vi blivit nedstängda upprepade gånger. Jag vågar gå så långt som att påstå att den enda orsaken till att vi fortfarande finns kvar är just pga att vi hela tiden följer lagen. Det är svårare att stänga ner något utan juridiskt stöd. Det går, det har vi sett upprepade gånger, och då syftar jag inte enbart på Flashback. Jag tror därför att de flesta ska vara glada för att vi följer lagen.
Jag tror också att de flesta är glada att ni följer lagen men är det demokratiska massans principer rättesnöret vad som skall vara tillåtet i yttrandefrihetsväg? Flera länder anser inte att denna massan skall själva skall kunna ändra lagarna, och många sätter upp rejäla skyddsspärrar i form av val av representanter, grundlagar och konstitutioner. Vad jag vill få fram är att de flesta är beredda att offra de som uttrycker sig hatiskt och rasistiskt så länge de får ha kvar det övriga i forumet, Genom att då följa lagen för att upprätthålla forumet så "offrar" ni en mindre del av yttrandefriheten för den större yttrandefrihetens skull. Jag anser därmed att ditt argument inte blir giltigt ur en synvinkel av "perfekt" yttrandefrihet men jag förstår att samtidigt att Flashbacks resurser är betydligt mindre än era antagonisters och en direkt konfrontation innebär förlust för Flashbacks räkning. Men bara för det blir förlust idag behöver inte betyda att man alltid accepterar det, man kan ha som målsättning att bygga upp organisationen med ambitionen att utöka yttrandefriheten till tidigare nivåer och nya nivåer.
Citat:
Ursprungligen postat av
admin
Jag vet inte var gränsen går, men vet att många är av helt annan uppfattning än dig här. De anser tvärtom att vi tillåter för mycket. De är arga, och deras enda önskan är att Flashback stängs ner. De anser att det Flashback erbjuder är på tok för mycket yttrandefrihet. Jag tror att det är viktigt att påminna dem om att yttrandefriheten även gäller de som är av motsatt åsikt i en sakfråga.
Jag pratade med en arbetsledare en gång, han sa till mig att de nyutexaminerade svetsarna var de värsta för de hade blivit upplärda fel från början. Han tyckte att de som var helt okunniga i början var enklare att arbeta med då de lättare kunde läras upp att göra det på "rätt sätt". Samma sak är det med Flashback. Om den första kontakten med Flashback är att de ser parollen "Yttrandefrihet på riktigt!" samtidigt som de skriver missaktande om folkgrupper där de sedermera får sina inlägg borttagna med varningar och hänvisningar till ett regelverk där det framgår att man inte får hmfa, ja då förstärker man tron att yttrandefriheten är begränsad (och alltid har varit) när det kommer till missaktning av särskilda grupper i samhället. En tro som i princip alla indoktrineras till i den nuvarande judeo-liberala maktordningen. En tro som inte upplyser att det är främst judiska världsomspännande institutioner som arbetat för detta och att det inte alltid varit så samt att medborgarna i Sverige hade mycket mer yttrandefrihet i sådana frågor förr.
Även om yttrandefriheten är större här inne än ute bland majoriteten av svenskarna så anser jag ändå att skadan blir större i det längre loppet av att ha det som det är nu.
Citat:
Ursprungligen postat av
admin
Om Flashbacks moderatorer inte raderade vissa inlägg så skulle forumet inte existera. Tro mig. Det vore jackpot för de som velat få Flashback nedstängt i åratal.
Jag är fullt medveten om detta, min poäng som jag ville få fram är att om detta blir allt mer permanent så normaliseras beteendet även i de egna yttrandefrihetsvänliga leden. Till slut blir det så normalt att ingen ifrågasätter varför det görs eller om man på något sätt kan gå runt det eller kanske till och med börja bilda opinion mot det.
Citat:
Ursprungligen postat av
admin
Samma användare som gladeligen använder plattformar som ägs av kinesisk och amerikanska tech-bolag (som läcker uppgifter som ett såll) och tror att aktörer som Proton Mail inte lämnar ut uppgifter till polisen. Här pratar vi inte fransk polis, som vissa uppmärksammat, utan även svensk polis får ut uppgifter från Proton Mail.
Flashback Forum har funnits sedan maj 2000, och jag kan ärligt säga att vi aldrig någonsin lämnat ut några uppgifter till Polisen. Vi har blivit uppvaktade från mängder av myndigheter, och varje gång informerat dem att vi inte lagrar de uppgifter som de efterfrågar. För protokollet så kan jag nämna att Polisen ibland efterfrågat uppgifter om medlemmar som inte gjort sig skyldiga till något brott, men där de ändå vill få ut informationen. Vilket vi nekar, då vi inte ens lagrar den aktuella information.
Det finns även flertalet ärenden hos Integritetsskyddsmyndigheten (IMY) som alla avslutats till vår fördel. Vi hade aldrig vunnit dessa ärenden om vi hade lagrat mer information om våra medlemmar. Vi hade också varit tvingade att lämna ut uppgifter till polisen regelbundet. Att neka detta vore ett lagbrott. Om vi gjort detta, så hade det även framkommit i olika FUP:er.
admin
Jag skrev som jag gjorde för att jag behandlar Flashback på samma sätt som jag gör med idrottsstjärnor. Eftersom jag inte kan följa idrottsstjärnan 24/7 så vet jag inte till hundra procent om personen är dopad eller inte. Med tanke på vilka lögner som använts för att anklaga folk för påstådda brott, starta och rättfärdiga krig där miljoner människor har dödats så finns det bevisligen inom det mänskliga släktet folk som inte drar sig för att ljuga, tillhör människorna på Flashback detta släkte? Jag vet inte för jag har inte ens träffat er.
Jag förstår din frustration över att folk gnäller på Flashback för att sedan ha ett konto på Facebook. Jag har själv stött på ett snarlikt beteende i verkliga livet då jag tänker och arbetar lite kring säkerhetsfrågor. Min utgångspunkt är alltid att jag är avlyssnad så fort jag använder dator och internet. Det är också därför jag valde att skriva under eget namn.
Det ligger såklart i ditt/ert att belysa användare om ert säkerhetstänk då detta är ett form av dragplåster för att locka till sig människor, dessa använder får själva göra sin trovärdighetsbedömning.
Förövrigt känner jag att jag har sagt det mesta kring det här ämnet och såvida inte du önskar komma med en ny infallsvinkel eller dylikt så känner jag att jag har sagt allt som jag behöver.