Citat:
Ursprungligen postat av
Problem2020
Lika som bär nej..
Men jag tycker det är märkligt när Engström faktiskt använder en keps med knäppe, stålbågade glasögon, blåaktig längre täckjacka och handledsväska och kommer ut på Sveavägen 23:20
Jag tycker att dessa signalement på Grandmannen och GM omifall CA är GM är jävligt förvånande på Grafikern..
Sen gör ni ofta en poäng att man inte vet hur Grafikern såg ut just mordnatten men trots det ...
Om vi ska lita på vad Engström säger, så bar han en gubbkeps med knäppe, kepsen var något platt, knäppet var knäppt. Ska vi fortsätta lita på vad Engström säger, så bar han en längre mörk rock.
Ska vi lita blint på Mårtens fantombild och vad Mårten säger, så bar personen han såg något kepsliknande med knäppe (enligt bild), men knäppet var inte knäppt. Mårten beskriver även en kepsliknande huvudbonad av lite udda modell. Kikar man på fantombilden så stämmer ju detta, min egen reflektion är ju att fantombildens keps inte är någon allväders-keps som Engström bar, utan en mer vintrig huvudbonad som är just kepslikande. Plagget personen bar på överkroppen var något mörkblått (kanske av bävernylon) som gick strax nedanför "stussen".
Tycker du verkligen att Mårtens Grandman och Engström är lika enligt ovan?