Citat:
Ursprungligen postat av
Nammnet
Det känns ju meningslöst att googla på något som aldrig har hänt. Hon har aldrig sagt att jorden går under om några år.
Ja, det är naturligtvis meningslöst att googla "på något som aldrig har hänt". Jag har inte uppmanat dig att googla på jordens undergång. Utan på vad du nu hävdar "aldrig har hänt" nämligen att Greta Thunberg aldrig har sagt att jordens undergång är nära eller att jorden snart ska gå under eller vad det nu var du menade att andra (t.ex. jag) skulle bevisa att hon hade sagt när du nu redan sitter på bevisen att hon aldrig har sagt det alla har hört henne orda om från talarstolar och in i mikrofoner som hållit framför henne av media.
Så vad är din outtalade målsättning med att ställa frågor och hålla "förhör" om sådant som du vet "aldrig har hänt"? Något syfte måste du väl ha med att delta i skvallret om Greta Thunberg, tycker jag. Det är du som påstår att det "aldrig har hänt" när ingen har ställt upp och spelat in alla hennes uttalanden under åren sen hon startade med sittstrejkerna för att rädda världen. Så ska en genomgång av allt hon sagt visa vad menar du? Att hon aldrig sagt något om sin framtid och den olycklighet som alla tidigare generationer skapat för henne och hennes jämnåriga.
Jag kan bevisa en massa saker som hon inte har gjort. Hon har inte diktat "Tryggare kan ingen vara Ån Guds lilla barnaskara". Hon har inte skrivit "Huckelberry Finn" för det gjorde Mark Twain. Jag har läst att hon ärvt sin mors musikaliska begåvning och har ett perfekt gehör. Men jag har aldrig hört henne sjunga. Att jag inte har hört henne sjunga är knappast bevis för att hon aldrig har sjungit. Men jag gissar att hon har det för annars skulle ingen veta att hon har ett perfekt gehör. Skulle jag känna ett behov av att googla den uppgiften för att finna den meningsfull och "bevisad". Hennes syster verkar också begåvad musikaliskt och har under senaste året uppträtt inför Stockholmspubliken och har fått goda rescensioner
Jag litar i huudsak på våra svenska kulturkrönikörer. Men jag litar inte på dig.Eller rättare sagt ditt syfte. Nu är Greta Thunberg myndig och vuxen. Hon måste själv ta ansvar för sina handlingar och vad hon säger. Hon hade ett enormt förtroende av många för så sent som ett par år sedan, men det verkar som hon har förlorat det. Hon hade väldigt goda skolbetyg och uppenbarligen "lätt att lära". Skulle hon verkligen inte veta vad det lilla nazistiska uppstoppa leksaksdjuret symboliserade? Har hon ingen aning om vad palestinasjalen står för när hon iförd den bekämpar oljan? Har hon ingen aning om vad palestinierna lever av? Eller vad de levt av sen 1948?
Personer som blir "kändisar" måste stå upp för hur de beter sig eller inte beter sig. Så även en kändis som Greta Thunberg. Om du ska återskapa henne och den hon var för tre år sen i massmedia så får du nog besvära dig mer och bättre.