2024-09-04, 21:13
  #38449
Medlem
Sveppss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nezpez
Är granne till #474 . Har alltid tyckt han var extremt konstig och speciell men hade aldrig kunnat tänka att han skulle göra något sånt. Speciellt inte med tanke på vilken extremt fin familj han har.
Extremt trevlig mot alla ungdomar som gick förbi huset, det fanns aldrig någon gång han inte hälsade på dom🤢

Och hur är stämningen i grannskapet nu när alla vet?
Citera
2024-09-04, 21:17
  #38450
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Svepps
Och hur är stämningen i grannskapet nu när alla vet?
Alla snackar om det och träffas bara för att snacka med folk man inte brukar lägga märke till.
Spreds också för inte så länge sen att han hade blivit tagen av dumpen men det va innan något va upplagt
Citera
2024-09-04, 21:20
  #38451
Medlem
Leibachs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RoedeOrm
Gällande 474, kan ”man” vara säker på att hans beteende kommer till arbetsgivarens kännedom? Men också till familj och vänner?

Med tanke på att alla anhörigas Facebooks såg annorlunda ut dagen efter (först hans och sen frugans försvann helt), så vet de 100%. Och hans arbetsplatser (rektor på LU, kollegor på institutionen samt alla i etiknämnden) har fått flera omgångar mail bara från folk här. De vet.
Citera
2024-09-04, 21:23
  #38452
Medlem
Korv-Bajss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bruntruntmunnen
https://dumpen.se/2024/09/04/anonym/...mqO-kD6BSzkoVA

475.

Detta blir svår nöt.

Citat:
Ursprungligen postat av Becksie
Nej då, Telegramgruppen har redan löst det!

Citat:
Ursprungligen postat av Lenny X
Lägg ut. LÄÄGG UT!

JA!!!!

Annars finns det en bildruta i filmen
https://rumble.com/embed/v5bc0xn/?pu...ret=gdxbVegKqq
mellan 0:14 och 0:15 där man kan ana lite av regnumret på bilen.

Bokstav 1: ser ut att vara någon av P eller B. (I fallande likhet.)
Bokstav 2: svår att se, kanske någon av D E P S.
Bokstav 3: Ser ut som Z.
Siffra 1: 6 eller 8.
Siffra 2: 3 eller 5
Siffra 3: 7 eller kanske 9.

OM det stämmer blir det bara 64 möjliga kombinationer.
Sått igång att jobba!
Är någon en BMW i närheten av Göteborg/Brämhult?
Citera
2024-09-04, 21:38
  #38453
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MuslimSlayer
Trevligt att höra, just potatisprofessiorn hade ju massa polare som gick ut till hans försvar på hans facebook. Bra att hans fru åtminstone har vett.

Citat:
Ursprungligen postat av Xanda
Det där ska man nog inte dra för stora växlar på. Att fixa ny bostad är inte gjort i en handvändning ens om man söker hyres. Av någon anledning får jag för mig att Fru Potatis inte kan tänka sig att flytta till en tvåa på Söder eller i Dalhem. Därav att adressen kvarstår. De har pengar men de är sannolikt uppbundna i boendet och han vill nog inte sälja. Inte nu, i den här marknaden. Så det blir vackert att vänta för henne. Hon bor säkert inte i huset med honom men hon är skriven där, av juridiska skäl. Hon hämtar säkert bara posten en gång i veckan. Skilsmässan hintar om att hon inte blev överlycklig av att maken hamnade på Dumpen och fick sparken.


Jag ser henne ganska ofta i trädgården som vetter ut mot havet, hon vattnar och fixar. Hon bor där nog. Men gubbgöddan har jag ej sett där som tur e. Hoppas hon kan behålla huset.
Citera
2024-09-04, 21:39
  #38454
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pinkepaus
Tja, dumplingarna låg på och skapade en gädda just för swishen..

#475.

https://dumpen.se/2024/09/04/anonym/


Jobbigt för dig.
Citera
2024-09-04, 21:40
  #38455
Medlem
HassanVonEssens avatar
IT-ansvarig minsann. Det kommer han inte vara länge till. Snart har han bara fullt ansvar över att ansökan om ekonomiskt bistånd är kommunen tillhanda i tid varje månad. Ett tips han kan få redan nu är att börja spara alla kvitton på medicinerna han hämtar ur. De ska nämligen bifogas med ansökan.

"Heja grabben, peddo-babben! Heja! Heja! Heja!"



#475
__________________
Senast redigerad av HassanVonEssen 2024-09-04 kl. 21:43.
Citera
2024-09-04, 21:46
  #38456
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pinkepaus
Usch, ajdå..!!! Erfarenheter och iakttagelser är viktiga också!!

Citat:
Ursprungligen postat av KnuffBirgersson
Jobbigt för dig.

Inte alls!!
Citera
2024-09-04, 21:50
  #38457
Välkommen till Dumpen #475. En äcklig blatte, ful som stryk. Han har kvoterats in till nån IT-avdelning, men duger såklart inte till någonting.
Citera
2024-09-04, 22:03
  #38458
#474

Ska bli spännande att följa denna akademiska Kapten Klännings störtdykning från hög höjd rakt ner i närmsta soptipp. Falskare och drygare gädda har nog aldrig synts till på Dumpen. Hans fina släkt och akademiska kollegor känner allesammans till att han är peddo. Hoppas det känns bra för gäddan och att det var värt det.
Citera
2024-09-04, 22:04
  #38459
Medlem
Lyxpotatissallads avatar
Rebus Han trodde han var anonym #475

Förnamn: Om man vill samtala med Gud kan man pröva att .. (två bokstäver) + snik
Efternamn: En produkt som håller ihop pappersark + ajli

Födelseår: Året då Sovjetunionen upphörde att existera
Ort: Se Dumpen-artikeln. Tänk på juice.
Citera
2024-09-04, 22:07
  #38460
Medlem
RadioRunkas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ScottFree
Välkommen till Dumpen #475. En äcklig blatte, ful som stryk. Han har kvoterats in till nån IT-avdelning, men duger såklart inte till någonting.


den apan sprang som en gasell.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in