Citat:
Ursprungligen postat av
Zeddis
Frågan är snarare om du läste forskningsartikeln och ens kan tolka vetenskapliga studier? Jag gissar på nej, eftersom att du inte fattar varför siffran är tagen ur röven.
Jodå, jag förstår den. Och den är väl så säker man kan få en sådan studie. Lite svårt att ta DNA-tester på folk och deras föräldrar som inte ens lever längre. Då får man kolla på blodgrupp istället. Och göra den matematiska beräkning man har gjort. Du kan inte påstå att siffrorna är "tagna ur röven", det är helt enkelt inte så. Utan studien är väl genomförd, utifrån de data man har att tillgå.
Skulle en liknande studie göras nu, i modern tid som både tillhandahåller preventivmedel, aborträtt, lättare att ta ut skilsmässa etc. Och där man gör DNA-tester på informanterna, så skulle man troligtvis se att siffran är ännu lägre än 1.7% i nutid.
Obligatoriska faderskapstester från statens sida, är ett större intrång än nytta.
Men givetvis ska alla män och kvinnor som är osäkra begära faderskapstest. Det förespråkar jag definitivt. För barnens väl och ve.