Citat:
Ursprungligen postat av
Jasper.Newton
Jag blev bjuden på kokain av en av deras säljare när jag köpte bil därifrån, det var dock ett tag sedan nu. Jag hann aldrig köra den bilen men fin var den.
Det verkar som om du hittat din hovleverantör!
Själv har jag faktiskt köpt en bil av Riddermarks en gång, men det var faktiskt inget fel på den. De bjöd mig dock inte på kokain vid köpet, tyvärr.
Det där knepet med att de försöker pruta på inbytesbilen i sista sekunden är en klassiker i bilsvängen. Jag har själv råkat ut för ett sådant försök. En gång när jag köpte bil - det var inte hos Riddermark - så blev jag kort innan inbytet uppringd av en annan säljare än den jag gjort affär med, som sade att den "kampanj" som pågick tyvärr inte gällde min inbytesbil, så att de skulle bli tvungna att sänka det överenskomna priset på den. Jag blev förbannad och sade att då blir det ingen affär, och bad dem dra åt helvete. En kvart senare ringde min "ordinarie" säljare och sade att överenskommet pris naturligtvis låg fast. Det blev sedan affär, men efteråt klandrar jag mig själv för att jag inte försökte pruta några tusen till i "skadestånd" för att de försökt lura mig. Nåja, bilen jag köpte fick jag till ett hyggligt pris och den höll i många år, så jag var nöjd med affären.
Jag är helt övertygad om att historierna om Riddermark stämmer, eftersom bilhandeln är en slemmig bransch full av skojeri, precis som byggbranschen. Hade alla Riddermarks bilar varit skit hade de knappast klarat sig i längden, men tyvärr verkar det som om ju större ett säljföretag blir, desto mer nonchalans mot kunderna blir det, oavsett bransch. Förmodligen avlönas alla säljarna med bonus och det blir ett incitament för dem att göra kortsiktiga affärer och lura folk. Mindre, lokala, handlare som måste vara rädda om sitt rykte är säkrare att anlita än storföretag.