2024-09-03, 08:31
  #13
Medlem
1SHOT1KILLs avatar
För några år sedan satt några av deras blattesäljare nere vid Pizza Hut i Barkarby med högtalartelefon under lunchen.

Internsamtalen jag och alla lunchgäster fick lyssna på gjorde mig säker på att aldrig göra affärer med vare sig araber eller någon på Riddermark Bil. Vilka jävla svin!

Tyvärr har två vänner gjort affärer med Riddermark Bil.
En Volvo XC60 som rasade, kamremsbyten var visst inte gjort tror ”bevis” om motsatsen. Sen en Qashqai där turbo mm rasade efter 1 månad. Verkstaden som tog hand om den sa att de aldrig någonsin mer skulle ta in en bil såld av Riddermark.
Det enda positiva är väl att Riddermark pröjsat för reparationerna, och i ena fallet fixade en ersättningsbil, även om jag inte vet detaljerna till fullo.
__________________
Senast redigerad av 1SHOT1KILL 2024-09-03 kl. 08:34.
Citera
2024-09-03, 08:40
  #14
Medlem
brunnsangs avatar
Dom som hämtar och lämnar bilar hos kunder är Zäkra leveranser, man får en dags internutbildning av dom (där dom bland annat går igenom hur ärlig(oärlig) man ska vara mot köpare när man leverar bil). Sen kör dom bilar kors och tvärs över landet men kör dom en till en kund långt borta så har dom rätt till hotell (vilket man inte blir en populär medarbetare av att ta)så många kör sedan samma sträcka tillbaka sen vilket kan resultera i arbetspass på 16-18 timmar. Yngre människor som vill tjäna in en arbetsdag på ett dygn tycker säkert det är bra.

Deras kontroll av fordonet är ytterst basic, kollar däcken och lacken, gasar, svänger och bromsar lite.

Snackade med en av dom från zäkra som hämtade bilarna och han sa att han skulle kunna sälja en bil till riddermark men skulle aldrig köpa en själv eftersom man aldrig vet vad man får.

Sen är det ju nästan alltid någonting "fel" på en begagnad bil oavsett men när en kund påtalar tex rost i hjulhus som dom "åtgärdar" genom att lägga på lack från lackstift över rosten (utan att bearbeta den) så är det inte seriöst. Eller när en transportör kör en bil 10 mil som hela tiden drar åt höger och levererar den till en kund utan att säga något.

Det businessplan är att äga bilen så kort tid som möjligt och zäkra levransers transportörer är nickedockor med JA-sägar kultur, skulle man på något sett vara lite för hederlig när man jobbar för dom så får man inga fler körningar.

Summa summarum så lever dom bakom en fasad av att vara seriösa men där dom hela tiden tummar på gränsen och gör absolut så lite som möjligt för att vara just seriösa.
Citera
2024-09-03, 08:51
  #15
Medlem
cacas avatar
Klart de luras, hög omsättning på bilar och vuxit som fan då de dammsuger marknaden på begagnat, klart som fan de inte hinner gå igenom alla bilar, serva dem och fixa fel. Är nog mer en snabbkoll och rekcond och sen utmåla annons igen + 1000 tals kr de betala för bilen.

Sen vet jag en stor del av deras vinst är däck, de flesta skickar med vinterdäcken när de säljer till dem, de som köper vill troligtvis ha vinterdäck och får då betala 1000 lappar för dessa utöver vad de lagt på + på inköpspris.
Sen deras försäkringar gör de någon kr på också, men skulle varna för dem, de verkstäder de har avtal med säger snabbt upp dessa avtal pga för mycket jobb = för mycket fel på bilarna. Så räkna inte med att den kommer fungera som den ska ifall att.

+ till dem är dock de köper i princip allt = lätt att lura på nått skit man har.
- till dem, de säljer allt de köpt = lätt bli lurad då de kanske inte kollat bilen som man ska.

Så tips om du hittar en bil hos dem. Boka genomgång på bilens märkesverkstad innan köp och låt dem leta fel så får du en bättre diagnos än vad säljaren står och lovar.
Citera
2024-09-03, 08:54
  #16
Medlem
Karmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 1SHOT1KILL
För några år sedan satt några av deras blattesäljare nere vid Pizza Hut i Barkarby med högtalartelefon under lunchen.

Internsamtalen jag och alla lunchgäster fick lyssna på gjorde mig säker på att aldrig göra affärer med vare sig araber eller någon på Riddermark Bil. Vilka jävla svin!

Tyvärr har två vänner gjort affärer med Riddermark Bil.
En Volvo XC60 som rasade, kamremsbyten var visst inte gjort tror ”bevis” om motsatsen. Sen en Qashqai där turbo mm rasade efter 1 månad. Verkstaden som tog hand om den sa att de aldrig någonsin mer skulle ta in en bil såld av Riddermark.
Det enda positiva är väl att Riddermark pröjsat för reparationerna, och i ena fallet fixade en ersättningsbil, även om jag inte vet detaljerna till fullo.
Klart de vill sälja så snabbt som möjligt. Alla företag vill ha så låg kapitalbindning som möjligt.

Riddermark har väl någon form av garanti på det de säljer? I så fall är det väl kontraproduktivt att sälja allt för usla bilar, det blir bara merkostnader i form av massor av garantiärenden.
Citera
2024-09-03, 09:11
  #17
Avslutad
All reklam på marknader fungerar så då pengar måste betalas av någon. Men betyder det att man skulle ha förtroende för en tex kirurg som sitter i gammalt linne på ett sjukhus.., Åtminstone för mig. Folk är lättlurade så därför finns det lika många svindlare.
Win-win existerar inte mer än i teorin då tredje, fjärde och femte part alltid går minus. Det är den nya kapitalismens stora baksida som trumfar dess framsida men som allmänheten inte förstår.

Ju finare fasader desto ruttnare insidor.
Citera
2024-09-03, 09:20
  #18
Medlem
Eeeemiiiils avatar
Man kan ju förstås begripa att alla knappast blir lurade, då hade de försvunnit för länge sen, att de sen skulle ha som affärsmodell att blåsa folk är knappast troligt
Citera
2024-09-03, 09:28
  #19
Medlem
Detta är inte unikt för Riddermark.

KAMUX är enligt min erfarenhet värre.
Citera
2024-09-03, 09:29
  #20
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kurt-sune
Till Riddermarks försvar så får man säga att de har en enorm omsättning på bilar och om de har några fula fiskar till säljare som inte är ärliga så kan det dessvärre finnas några rötägg som förstör för andra säljare och för bolaget.

Men det betyder inte att alla är missnöjda med dem. Annars hade de inte haft en så stor omsättning på bilar om deras tjänster sög och alla kunder kände sig lurade.

Av vad jag själv hört av flera kollegor och bekanta så verkar både säljare och köpare nöjda och inga klagomål alls på vare sig deras tjänster, eller att de känt sig lurade.
Hela tanken är att medan ett företag växer i sådan takt bör samtidiga delar av utvecklas i samma takt - de bör inte negligeras och förbli underutvecklade, som i det här fallet.

Att sköta ett företag och då slippa denna typ av publicitet går inte i sin enkelhet ut på att möjliggöra fler inköp och öka försäljning av produkter, ordna fler och större lokaler, samt anställa mer personal. Av samma anledning som man då inte köper in bilar från skroten, säljer bilarna för 1 000 kr styck, väljer att resa alla 15 av sina anläggningar i Haparanda; gäller det att inte heller anställa mer personal - utan istället mer personal som också är önskad personal. Visar sig vissa delar av företaget vara underutvecklade blir det svårt att se företaget för vad det är och konsumenten får för många intryck av oönskad sort. Ett utvecklingsstört företag kan alltså förvänta sig att förr eller senare väcka den här typen av negativ uppmärksamhet.

Ingen har påstått att en lyckad utvecklig är enkel, men det är också vad som är att driva ett större företag. Var poängen att det skulle vara så lätt som möjligt finns gott om andra alternativ. I vissa fall går det dock att göra något åt saken, i andra fall är det bättre att avveckla verksamheten för att antingen börja om eller dra sig tillbaka. Med de nackdelar som finns för konsumenten ser jag inte hur företaget i fråga är välgörande (på ett nödvändigt plan) för kunden, jag ser därav ingen likgiltig nackdel för konsumenter om företaget upphör att existera.

Personliga anekdoter i en tråd på Flashback om att det visst finns folk som inte känt sig lurade eller varit nöjda med deras tjänster väger ganska lite i det här fallet. Jag förstår att någon form av offentlig skadekontroll är på sin plats i ett sådant här pressat läge - inte minst när vd:n lämnade ett ganska blekt intryck i reportaget. Det krävs däremot väldigt många solskenshistorier för att få folk att sakta börja glömma endast en av de negativa reflektionerna från verkligheten. Vad som behövs är alltså något mer effektivt än lite goda ord emot den mycket mer omfattande motsatsen.

Det är kanske nobelt att du av någon anledning känner att det är din uppgift att försvara företaget - men vi talar trots allt om ett skadat rykte.

Citat:
Ursprungligen postat av Skattmasen08
Jag har köpt en bil där. Allt gick smidigt med hemleverans till dörren. Men det var en välskött bil med bra historik. Vet ju inte hur det hade blivit om det visat sig vara fel på bilen.

Gissningsvis är beteendet som beskrivs i Aftonbladet inte sanktionerat av högsta ledningen. Men i en säljorganisation är det viktigt med bra siffror, annars gör man inte karriär. Så gissningsvis har anställda och lägre chefer tagit genvägar för att kunna visa bättre siffror.
Säkerligen har det inte skickats ut internt och från högsta ledningen att företagets mål är att lura kunder. Medan vd:n bär det största enskilda ansvaret utåt hos företaget - och bemötte kritiken ensam - är det ganska uppenbart att han och ingen annan ställs mot väggen offentligt. Vidare är det nog få som vill kräva att han ska ha insyn i varenda bilaffär, vad som i slutändan däremot gäller är att vad som beslutats av högsta ledningen ska reflekteras i varenda bilaffär. Misslyckas det och man dessutom har en verksamhet som är dysfunktionell på en mängd olika områden får man ryktet därefter.

Brister i företagets utveckling är vad som är den största anledningen till situationer av den här typen. De personer med någon form av insyn är inte förvånade över vad som uppmärksammats och att det nu, med större medial påverkan, kommer skada företaget ytterligare och i större utsträckning är självklart.

Det här är ett solklart fall av kvalitet framför kvalité. Är bilfirman i fråga ensamma om det? Nej, men det är irrelevant. Är man beroende av ”bra siffror” bör man undvika genvägar som ger dålig publicitet.
Citera
2024-09-03, 09:40
  #21
Medlem
george.sthlms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Karman
Klart de vill sälja så snabbt som möjligt. Alla företag vill ha så låg kapitalbindning som möjligt.


Riddermark och andra beg.bilhandlare äger inte bilarna som dom köper in utan det är Santander och
andra finansbolag som står för kapitalet. Bilhandlaren betalar räntan.
Citera
2024-09-03, 09:41
  #22
Medlem
Karmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av george.sthlm
Riddermark och andra beg.bilhandlare äger inte bilarna som dom köper in utan det är Santander och
andra finansbolag som står för kapitalet. Bilhandlaren betalar räntan.
Jag förstår. Men ändå, ju snabbare de säljer, desto lägre räntekostnad. Så egentligen spelar det inte så stor roll?
Citera
2024-09-03, 09:42
  #23
Medlem
kurt-sunes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av cay
Hela tanken är att medan ett företag växer i sådan takt bör samtidiga delar av utvecklas i samma takt - de bör inte negligeras och förbli underutvecklade, som i det här fallet.
Ja och eftersom det här är en relativ ny och lönsam business, som bygger på hög omsättning av bilar, så kommer det såklart att uppstå kvalitetsproblem på vägen som behöver åtgärdas och att en felaktig kultur spridit sig.

Riddermark hade aldrig någonsin kunnat växa på ett sådant sätt om alla tyckte att deras tjänster sög och att de kände sig lurade. Det är totalt omöjligt. Inte minst idag när negativ information och skvaller om företag så lätt når ut till allmänheten.

De flesta kunder, både köpare och säljare är nöjda med deras tjänster på totalen.

Citat:
Ursprungligen postat av cay
Det är kanske nobelt att du av någon anledning känner att det är din uppgift att försvara företaget - men vi talar trots allt om ett skadat rykte.

Jag har ingen anledning att försvara fuskande bilfirmor, men såklart kan den här typen av fusk förekomma om en felaktig och skadlig säljarkultur satt sig på deras arbetsplats. Som VD:n säger så handlar det om att upptäcka fusket med motorlamporna innan, annars förlorar bara Riddermark själva på det eftersom de då får handskas med en massa onödiga reklamationer i efterhand, vilket de också gjort.

Fallet med den krockade bilen, verkar Riddermark löst genom att helt enkelt köpa tillbaka bilen. Sedan vet vi utomstående inte om omfattningen av krocken. Det kanske är någon mindre vital del av bilen som krockats och bytts ut. Det ser och känns inte bra för köparen, men påverkar egentligen inte bilens funktion.

Men visst ska en bilhandlare vara öppna med vad som hänt med bilen till den som köper den absolut.
Citera
2024-09-03, 09:45
  #24
Medlem
HemligaBrevs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 21.savage
Aftonbladet 200 sekunder har nyligen gjort ett reportage om Riddermark Bil.




https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/Eyl3oK/chattar-avslojar-sa-lurar-riddermark-sina-kunder

Diskutera om Riddermarks, har du köpt bil där?
Eller har du någon annan erfarenhet av dom?

Vaa, nu blev jag chockad, en bilfirma vars säljare består av oärliga skojare. Det har ju aldrig hänt förut i världshistorien... Jag skulle säga att default mode angående bilförsäljare är att de försöker mörka felet på bilar, det är väl hela affärsidén. Köra recond på bättre och sämre begagnade bilar och försöka få kunder att inbilla sig att de köper en ny bil och att det är pålitligt eftersom det är en firma istället för en privatperson som säljer.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in