Citat:
Ursprungligen postat av
Cigge3
År 1969 förbjöds åsiktsregistrering i svensk lag, och 1977 fördes förbudet in i grundlagen.
Militärerna som utförde åsiktsregistreringen ska få sina gradbeteckningar bortrivna och avskedade från försvaret.
Någon som vet om dom och deras chefer blivit polisanmälda, och vad heter dom?
Tur då att officerarna inte verkar fråga om hans åsikt. FlaggKamera-Dan levererar den själv, och det finns ingenstans något som visar på att åsikten registrerats.
Officerarna reagerar ju på blodig ukrainsk flagga, inte ukrainsk flagga. Här kan man absolut dra det till att dom försöker få ur honom sin åsikt för att få svar på sin fråga om han därmed är pro-rysk, men som framgår av videon levererar FlaggKamera-Dan sin åsikt utan att frågan ens ställs.
Elegant, kan man säga.
För att det skall kunna utgöra åsiktskontroll/registrering, krävs det att vederbörande urtvingar offrets åsikt, och det sker ju inte alls här.
Snarare tvärtom, att "offret" trycker fram sin åsikt själv.
Till sist vill jag påpeka att åsiktsregistrering får genomföras om det finns betydelse för rikets säkerhet i paritet.