Citat:
Ursprungligen postat av
tjanska
Man gjorde väl som vid alla andra straffskärpningr, man höjde maxstraff och inte ministraff och normen skall/skulle vara att döma i det nedre skiktet, så egentligen ingen förändring.
Äntligen någon som förstår vad Sossarnas påstådda skärpningar handlar om. Man pratar om höjda maxstraff, men att dömas till maxstraff är något som i stort sett aldrig sker. Sossarnas valboskap är nöjda, för de tror straffen höjts, men i praktiken är allt oförändrat.
Om jag minns rätt, fanns inte grovt brott för djurplågeri tidigare. Maxstraff var tidigare två år, med den nya graden grovt djurplågeri är maxstraffet fyra år, något ingen någonsin dömts till och så aldrig kommer göra. Minimistraffet är sex månader, vilket förstås är ett skämt för ett "grovt brott". Jag vill minnas att Sverigedemokraterna reserverade sig mot det låga minimistraffet, men jag kan ha fel.