Citat:
Ursprungligen postat av
Garderobshetero
Det är lätt att skratta åt eländet, men vid närmare eftertanke bör man istället bli djupt deprimerad, om man inte redan är det.
Sossarna har verkligen inte en aning om hur de ska lösa situationen som de har försatt landet i, och det här är resultatet.
Man vet mycket väl vad problemet är och vilka åtgärder som på riktigt hade gett resultat, men dessa åtgärder vore så kallat 'politiskt inkorrekta', och skulle resultera i ett väljartapp av episka proportioner. En svår tanke att ta in för en maktgalen sossehjärna.
Lättare då att efter varje förlorat val skylla på högern, som om decennier av sossehaveri skulle gå att återställa under 1 mandatperiod.
Det ser mycket, mycket mörkt ut för Sverige.
Äsch. Kolla på dagens presskonferens och gaska upp dig lite. Även om Gunnar Strömmer såg obekväm ut (kanske behövde han bara gå på tjotta?) och även om Polismyndigheten inte ser någon minskning i brott så verkar dessa personer ha en annan motivation än makten i sig. Vilket även Lawen Redar ger intryck av. Men Lawen Redar har svart hår och är kvinna vilket har betydelse för manliga vita industriväljare. Varken Ebba Busch eller Nooshi Dadgostars tilltag med bygghjälmar har effekt på att män har sorgligt svårt för kvinnliga väljare. Magdalena Andersson rör sig och låter lite som en man och har män runt sig, så hon passerade som manlig ledare.Det är ändå dags att byta ut toppen i S och alla vet det. Riv av plåstret i god tid innan valet.