Citat:
Ursprungligen postat av
matilda.asp0404
Fast åldern är väl intressant i sammanhanget. Det är ju svårt att uppnå samma sak som en 50 årig när man är 26 år. Har ju inte hunnit skriva lika många låtar. Men som sagt Benjamin är mycket populärare än Håkan i år, säljer slut hela sin sommarturné som verkligen inte Håkan lyckades med förra året trots att de åkte på många samma konsertplatser. Håkan är 42 placering på Spotify charts artist medan Benjamin är etta. Är då verkligen Håkan enorm i Sverige? Benjamin är nu större än Håkan och har faktiskt 700 000 mer följare.
Som jag skrivit innan så är det snarare en bragd att hålla sig relevant såpass länge. Hellström drog dessutom nästan lika många för typ 10 år sedan. Att Ingrosso är mer relevant just nu i och med bland annat spelning på WoW, gör inte att han har slagit Hellström. Dessutom blir det jättekonstigt att jämför Ingrosso med någon alls då, för allt du skriver är att han är ung (och därför inte kan jämföras med den som nu har publikrekordet) och att han kommer att bli större. Sara Larsson eller Miriam Bryant kan ju också bli större. Eller så kan det komma någon helt annan från ingenstans, som Avicci gjorde och sopa banan med precis allt och alla. Det går ju inte att jämföra med något som inte har hänt.
Följare på Instagram betyder ingenting i sammanhanget, det enda det säger är att han är en influenser med en influenserfamilj. Kylie Jenner hade hur många följare som helst på Instagram, betyder det att hon är en större musikartist än Eminem då? Såklart inte.
Återkom när han har slagit Hellströms publikrekord istället.