Citat:
Ursprungligen postat av
SecretGarden352
Det går att ta sig till Moskva snabbare, men knappast med försörjningslinjer, manskapsrotation, luftvärnsförsvar och hela faderullan så att man hela tiden är starkare än fienden man möter.
Jag tror dock inte vi ska fokusera så mycket på kvadratmeter utan det viktiga är hur ryssarnas försörjningslinjer till ockuperade ukraina ser ut. Det är där smällen kommer.
Sedan även hur det går för ukrainarna vid varje konfrontation, vinner de fighterna?
Så är det ju. Att inta enskilda byar/städer och landområden är ganska ointressant ur strategisk synvinkel.
Psykologiskt har det naturligtvis stark effekt men jag gissar att Ukraina främst fokuserar på att skära av försörjningslinjer.
Det räcker att få dem inom artilleriavstånd så är det slut på "nya" t-62 till fronten. Framförallt ammunition borde vara prioriterat att hindras levereras.
Lyckas Ukraina kraftigt begränsa logistiken inne i Ryssland spelar det inte så stor roll hur mycket landområden de i övrigt kontrollerar.
Krig är till stor del logistik.