2024-08-12, 23:55
  #4297
Medlem
Eoppoyzs avatar
LSM som är den lettiska motsvarigheten till SVT, har publicerat en karikatyr om Putin och om Kursk.

https://www.lsm.lv/raksts/arpus-etera/komiksi/11.08.2024-karikaturista-skats-putina-murgs.a564647
Citera
2024-08-12, 23:56
  #4298
Medlem
Xeliouss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Charlatanery-end
Jag undrar hur tror du Ukraina tänker på det där med att befästa? Och hur tror du det skulle gå till?

Är det området de tagit i Ryssland (3 ggr. 3 mil) lättare att befästa än de områden på östfronten de förlorar territorium på dag ut och dag in, som vart deras område sedan Sovjet-tiden?

Hur skall Ukraina kunna befästa och hålla ett område inne i Ryssland om de inte klarar av att försvara sin egna gräns österut?
Frågar åt en kompis.
Tror du Ryssland kommer bomba sina egna städer sönder och samman? Enda ryska armén kan. Alltid bra att ta striden till landet som anfallit. Befolkningen i Ryssland får då känna på vad deras ledare ställt till med.
Citera
2024-08-13, 00:06
  #4299
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SuperHardStarCore
RyZZjävlar ger upp i massor:

https://x.com/Bricktop_NAFO/status/1822918608659308834

Detta ser dock ut att vara i Luhansk/Donbass från 2022 typ. DPR/LPR soldater.
Citera
2024-08-13, 00:07
  #4300
Moderator
farbror_barbros avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ken Dryden
Omväxlings- och pumpstationen för naturgas i Suzdja tycks vara totalförstörd.

Ingen mer rysk gas till Ungern, Slovakien eller Österrike i sådana fall.
Men går inte den ledningen genom Ukraina? I så fall går den ju att stänga av på annat sätt.

Eller går den via Belarus och Polen?
Citera
2024-08-13, 00:09
  #4301
Medlem
Norrbagg79s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av handtralala
Angående det sista så förstår jag inte hur de ukrainska styrkorna kunnat undgå den typ av flygbombardemang som ryssen använt i Donetsk. Känns som att det ryska flygvapnet knappt är aktiva i Kursk, men tror samtidigt inte att Ukraina är så starkt att de vågar flyga in som stöd till sin framryckning så vad beror frånvaron på? Dåliga underrättelser pga snabba ukrainska framryckningar?
Dom har inte undgåt glidbomber, expressen idag hadde en intervju med en soldat på sjukhus som förlorat 12 kamrater i én smäll tyvärr. Dom kan ju släppas på långt avstand utanför räckvidd av luftvärn och kan inte skjutas ned så dom är inte roliga.
Citera
2024-08-13, 00:12
  #4302
Medlem
BluePrinces avatar
Citat:
Ursprungligen postat av greta75
Jag vet EXAKT varför vi gick med i NATO. Sverige är en demokrati. I Sverige har en majoritet av befolkningen inte önskat gå med i NATO, vi ville fortsätta att vara "neutrala".

Men i panik efter att allt gick åt helvete för Putin i Ukraina så hotade Putin plötsligt med kärnvapen. Då blev svenskarna rädda och en stor majoritet ville plötsligt gå med i Nato. Då passade regeringen på och skickade ganska omgående in en ansökan tillsammans med Finland.

Så det löste Putin åt oss på ca 4 månader, ganska bra gjort.

Ett år senare var inte alls lika många Svenskar längre positiva till Nato, men då var ansökan redan skickad och beslutet taget.

Jag tillhör den stora skara svenskar som var Nato-motståndare innan kriget men snabbt ändrade uppfattning när Ukraina invaderades och jag fruktade att orcerna skulle komma till Sverige och våldta mina döttrar. Är fortsatt positiv till Nato och har också blivit mycket mer positivt inställd till USA, är väldigt tacksam över att ha dem på vår sida.
Citera
2024-08-13, 00:16
  #4303
Avstängd
psychicsailors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av farbror_barbro
Men går inte den ledningen genom Ukraina? I så fall går den ju att stänga av på annat sätt.

Eller går den via Belarus och Polen?

Den går genom Ukraina och den var avstängd ett kort tag tidigare i somras, varpå Slovakien & Ungern protesterade. Efter lite förhandlingar öppnade den igen, och nu är det möjligen slutpumpat lång tid framöver. Denna händelse i Kursk borde vara stora nyheter i Ungern och Slovakien?!
Citera
2024-08-13, 00:25
  #4304
Medlem
JymdKjams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SuperHardStarCore
Ryzzarnas egna uppdatering av läget i Kursk. Ukraina mal på, jobbigt för ryzzen.:

https://x.com/wartranslated/status/1823094452183040196/photo/1

1000 kvadratmeter är nu avputinifierade i Ryssland. Det gick med en väldans fart!
Citera
2024-08-13, 00:29
  #4305
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Den går genom Ukraina och den var avstängd ett kort tag tidigare i somras, varpå Slovakien & Ungern protesterade. Efter lite förhandlingar öppnade den igen, och nu är det möjligen slutpumpat lång tid framöver. Denna händelse i Kursk borde vara stora nyheter i Ungern och Slovakien?!

När satte dom på den igen? Jag måste ha missat det helt.
Citera
2024-08-13, 00:30
  #4306
Medlem
Hoppas Ukraina vinner.
Citera
2024-08-13, 01:23
  #4307
Medlem
LGDs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SuperHardStarCore
RyZZjävlar ger upp i massor:

https://x.com/Bricktop_NAFO/status/1822918608659308834

Haha, den där filmen är från 2022. Din lilla Natorunkare.
Citera
2024-08-13, 02:29
  #4308
Medlem
Nu är man tydligen uppe i 44 st orter. Dock framgår det inte namnen på dem.

"DeepState: The Ukrainian army controls 44 Russian settlements, according to conservative estimates"
https://euromaidanpress.com/2024/08/12/deepstate-the-ukrainian-army-controls-44-russian-settlements-according-to-conservative-estimates/

På Deepstatemaps hemsida släpper de 5 dagar gammal information. Så kartan uppdateras troligen med samma fördröjning, men kan ju vara intressant ändå:

The Battle of Kursk. Day two - August 7. The Ukrainian Defense Forces advanced into Suzha and liberated Guievo, Hornal, Gogolivka, Rubanshchyna, Nyzhniy Klyn, and Mykolaiv-Daryno.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in