Citat:
Ursprungligen postat av
flashmaner
Hej!
Välkommen till tråden! Det är verkligen trevligt att det kommit in någon med lång erfarenhet som PA i tråden. Men att göra entre genom att inleda med värsta härskartekniken är inte särskilt stilfullt! Inte heller att omedelbart börja binda halmgubbar. For the record så har jag av "naturliga skäl" en god insyn i yrket som PA och dess villkor, och till skillnad från många andra i tråden, vilket jag tycker att du borde ha uppmärksammat, så är jag en av de få som är väl införstådda med PA'ns roll som brukarens förlängda "allt".
Jag förstår nog vad du menar med att få sparken, och det du menar är helt korrekt, men det du skriver är något annat och det är inte helt korrekt. De svenska arbetsrättslagarna gäller trots allt för personliga assistenter också. Så nej, man får inte sparken med omedelbar verkan som du skriver. Däremot kan man förlora det aktuella uppdraget, men sin anställning, den har man kvar. För din information så kan jag meddela att personliga assistenter är långt ifrån den enda och långt ifrån den största yrkesgruppen som har sådana villkor för sina uppdrag. Varenda konsult på svenska storföretag har det likadant.
Otacksamma jobb finns det gott om, inte tu tal om den saken.
Som jag tror du märkt så är det en del som skriver rent hittepå i tråden, och som gör kraftiga överdrifter. Den assistent som inte får säga något alls och som inte får göra något alls, kan inte göra sitt jobb. Det är en kraftig överdrift att påstå att den PA som säger något alls eller gör något alls, får sparken. Och den typen av överdrifter haglar det av i tråden. Du som PA borde kunna se överdrifterna och nyansera bilden lite, såvida inte du skriver i affekt, vilket inte är bra.
Jättebra att du med din långa erfarenhet bekräftar det som några av oss andra redan har förklarat otaliga gånger i tråden, vad gäller PA's arbetsuppgifter och att de är brukarens förlängda armar och ben med mera. Då kanske vi slipper en massa falska anklagelser om det här i tråden från de värsta näthatarna.
Här handlar det om en tjej med grav autism som har 40h assistans om dygnet beviljat, det är alltså en stor skara PA's som behövs för att tillgodose hennes behov. Några få av dem som inte har kvar sitt uppdrag har inte bara uttryckt missnöje om sin arbetssituation, utan tydlig bitterhet och aversioner mot familjen. Är det alltid familjens fel då? Klarar du av att göra en opartiskt objektiv bedömning i den frågan?
Alla människor klickar inte och det vet säkert du också. Det som en anställd finner helt fruktansvärt kanske en annan bara rycker på axlarna åt. En av de som anmälde till Länsstyrelsen kallade tjejen som har en autism-diagnos, för CP-skadad. Vad tänker du om en assistent som uttalar sig om sin brukare, en tjej med grav autism, på det viset? Är det en assistent som bör få arbeta för tjejen?
En av assistenterna som uttalade sig, med väldigt mycket och allvarlig kritik emot pappan, berättade dock också att assistenterna tog hand om hunden. Vilket är just precis vad tråden handlar om, hunden, Essie. Många påstår att det inte är deras jobb, att de inte fick göra det, att de inte gjorde det, att det är en lögn att de hade sådana instruktioner osv osv. Men faktum är, att en assistent som jobbat där bekräftat att det pappan säger är sant. Assistenterna tog hand om Essie. Och du bekräftar mycket riktigt att det är en del av en PAs jobb.
Många av de saker som näthatarna i tråden från början, och fortfarande, påstår att pappan ljuger om, har vi fått bekräftat att pappan talar sanning om, och de enda som ljuger är näthatarna.
Det faktum att fler och fler saker som pappan sagt kunnat bekräftas som sanning, borde få en och annan att tänka till. Men näthatarna i tråden tänker inte, de hatar bara, tyvärr.
Är det bara du som får storma in i trådar med värsta härskartekniker? Eller blev du bara sur när hen kallar dig för icke insatt?
Måste ändå säga att det är en makalöst imponerande meritlista du har som är så insatt i vilket ämne som än diskuteras.
Från Juridik till assistanshundar till myndighetsutövning till It tekniker till veterinärer till kameraövervakning till personlig assistans till hyreskontrakt, till hela hundvärlden, till förvaltarskap, till autism till konsulter osv... jag har säkert glömt hälften.
Sen blir det väl lite märkligt att jämföra med konsulter? Det är ju oftast ett tidsbestämt uppdrag eller till att något blir klart. Så dom får ju inte sparken. Dom är ju helt medvetna om från början att uppdraget tar slut och när det tar slut.