Citat:
Ursprungligen postat av
Saruman
Intressant att han talar om att Ryssland blivit attackerade utan att nämna att de var de själva som startade kriget genom att invadera Ukraina. Har ryska folket glömt den detaljen?
Precis som alla pro-ryssar här på forumet gör också som följer Kremls narrativ - detta är en attack på Ryssland. De kallar det en provokation och eskalering för att lyssna på Putins ord.
Men det är vad det är. Upprepa det tillräckligt mycket och det blir sanning. Är man utanför propagandabubblan så ser man hur tokigt det låter;
Kan Ukraina provocera Ryssland efter att Ryssland invaderat?
Att det finns det som går på detta är sjukt.
Citat:
Ursprungligen postat av
Saruman
Dessutom hänvisar de alla till den ryska doktrinen som uttryckligen tillåter kärnvapen när de själva attackeras. Den vithårige gubben säger att han inte menar kärnvapen, men det är precis vad han talar om.
De där snubbarna har pratat om kärnvapen sedan dag ett av invasionen. Så fort Ukraina satt in en ny taktik eller vapen för att försvara sig så har det varit en eskalering och Kyiv och en massa andra städer måste utplånas.
Tänk om man hade hört samma aggressiva vokabulär från USA när koalitionen invaderade Irak.