Citat:
Ursprungligen postat av
Lawline
Så i din förvirrade lilla värld så finns det inga andra länder som ger vapen till Ukraina?
I ryzzrunkarnas värld så är det bara USA som tillverkar vapen och ammunition, vad SAAB, BAE Systems, FNL, Rheinmetall osv, osv håller på med för verksamhet har de ingen aning om.
En annan märklighet är att de tror Trumpo som president är som onkel Vova och säger ja och nej till allt. Att Trump på något märkligt vis kan lägga in ett veto mot att Nato länder och andra civiliserade länder fortsätter att leverera vapen till Ukraina. Newsflash, det kan han inte.
Skulle han stoppa allt amerikanskt stöd kommer han inte att kunna stoppa leveranserna av amerikanska vapen till Ukraina då det bara handlar om vem som skall faktureras för materielsen- istället för staten USA blir det EU som plockar upp notan. Vapenlobbyn kommer avrätta honom om han hindrar amerikanska tillverkare från att få sälja sina produkter.
En intressant väg hade varit om EU lägger en större vapen och ammunitionsorder specifikt avsett för Ukraina i Kina. Vad gör kineserna då? Tror de levererar, pengar är allt för kineserna.
De amerikanska leverantörerna som blir blåsta på ordern på grund av att deras president ägs av Putin lär ju inte vara glada att mista den affären.